معرفی برج آزادی تهران با آدرس و هر انچه باید بدانید

بی شک برج آزادی تهران نه تنها در گذشته بلکه امروزه حتی با وجود برج میلاد ، هنوز مهم ترین و اولین نماد تهران محسوب می شود و با سبک معماری شگفت انگیز حسین امانت از جاذبه های گردشگری تهران به حساب می آید، امروز و در این مقاله به صورت اختصاصی با تاریخچه، سبک معماری و دانستنی های لازم درباره برج آزادی آشنا خواهید شد، همراه این تودی باشید.

 • آدرس برج آزادی تهران : کره زمین، قاره آسیا، ایران، تهران، میدان آزادی، برج آزادی
 • ساعات بازدید : 9 صبح الی 18 به غیر از شنبه ها
 • مدت زمان پیشنهادی بازدید : 2 الی 3 ساعت 
 • ویژگی های بارز : اولین نماد تهران
 • تاریخ ساخت : 1348 – 1350 شمسی
 • مهندس معمار برج آزادی : مهندس حسین امانت
 • سبک معماری : ایرانی – اسلامی
 • ارتفاع برج آزادی : از پایه 63 و از زمین 45 متر
 • قیمت بلیت ورودی : ایرانی 10 و خارجی 15 هزار تومان
 • ثبت در میراث ملی و یونسکو : در سال 1350 شمسی در میراث ملی ایران
 • وب سایت رسمی برج آزادی تهران  :لمس کنید
 • شماره تماس اطلاعات برج آزادی : 02166023951
 • امتیاز در این تودی : 4.8 از 5
 • امکانات رفاهی و دیدنی ها : سرویس بهداشتی، تاکسی سرویس، مترو، اتوبوس، اطلاعات، راهنمای گردشگری، موزه، آسانسور، معماری زیبا، میدان آزادی، صندلی، پمپ بنزین و گاز در 500 متری، فرودگاه مهرآباد در 4 کیلومتری، آنتن دهی خوب موبایل
 • نکات منفی بازدید : ندارد
 • لوازم مورد نیاز بازدید : وجه نقد، کارت بانکی، موبایل، دوربین عکاسی، مونوپاد و کفش راحتی

تصاویر برج آزادی تهران تصاویر برج آزادی تهران تصاویر برج آزادی تهران

برج آزادی تهران

مهندس معمار برجسته ایرانی آقای حسین امانت این برج را در بین سالهای 1348 الی 1350 شمسی طراحی و پیاده سازی کرد و علت ساخت آن برگزاری جشن های دوهزار و پانصد ساله ایرانی در آن سالها بود، برج آزادی تهران که در قبل از انقلاب شکوهمند اسلامی با نام برج شهیاد و آریامهر شناخته می شد امروزه از دیدنی های تهران می باشد.

همانطور که در جدول بالا عرض شد برج آزادی تهران در سال 1350 به فهرست میراث ملی ایران افزوده شد، این برج دقیقا در مرکز میدان آزادی تهران قرار دارد و در بین گردشگران ایرانی و خارجی از شهرت بالایی برخودار است، این برج همانند برج ایفل دارای دو آسانسور می باشد که اولی شما را تا طبقه دوم و آسانسور دومی شما را تا طبقه انتهای و بام برج آزادی منتقل می کند.

تصاویر برج آزادی تهران تصاویر برج آزادی تهران تصاویر برج آزادی تهران

تاریخچه برج آزادی تهران

شاید از خود سوال کنید که علت ساخت این برج در این موقعیت مکانی از شهر تهران چه بوده است، مهم ترین دلیل قرارگیری میدان آزادی در نزدیکی فرودگاه بین المللی مهرآباد در آن سالها بود و شهرداری تهران برای اینکه گردشگران خارجی از همان ابتدای سفر خود یکی از جاذبه های گردشگری تهران را تماشا کنند تصمیم بر ساخت این برج زیبا گرفتند.

برای ساخت یک نماد ایرانی در سال 1345 شمسی مسابقه بین طراحان و مهندسین ایرانی برگزار شد که از بین طرح های ارسالی طرح آقای حسین امانت که در تاریخ فقط 24 سال عمر داشتند برگزیده شد، طرح آقای امانت با همکاری کمپانی مهندسی مپ در عرض دو سال پیاده سازی و افتتاح گردید.

افتتاح برج ازادی تهران خود از مجلل ترین مراسم های قبل از انقلاب بود که در آن بالغ بر 3100 مهمان داخلی و خارجی از کشورهای مختلف دنیا شرکت داشتند و پهلوی دوم از منشور اخلاقی کوروش هم رونمایی کرد، این جشن در تاریخ 24 مهر 1350 برگزار شد و پس از آن به دستور همین پادشاه موزه ای در طبقه زیرین برج ساخته شد تا گردشگران اطلاعاتی از ایران زمین کسب نمایند.

تصاویر برج آزادی تهران تصاویر برج آزادی تهران تصاویر برج آزادی تهران

سبک معماری برج آزادی تهران

بی شک هم معماری بیرونی و هم معماری داخلی برج آزادی تهران از زیباترین پلان های مهندسی ایرانی است که حسین امانت با الهام از معماری دوره ساسانیان، هخامنشیان و ادقامی با معماری اسلامی آن را طراحی کرد، خود آقای امانت در تفسیر معماری برج می فرمایند : خطوط موازی برج نشان دهنده حکومت هخامنشیان ، طاق های برج برگرفته از طاق کسری در دوره ساسانیان و خطوط شکسته نشان دهنده ورود اسلام به ایران هستند.

برج آزادی از پایه تا نقطه بالایی خود 63 متر ارتفاع دارد و از سطح زمین تا بام برج 45 متر می باشد، برای پیاده سازی آن از 46 هزار تیکه های سنگی استفاده شد و طرح گنبد آن دقیقا برابر با گنبد مسجد شیخ لطف الله اصفهان است، دو قوس بزرگ در شلع غربی و شرقی مجموعه هنر مهندس معمار را دوچندان می کند و در مجموع برج آزادی تهران دارای 4 نمای اصلی می باشد و این نماها جفت جفت دقیقا متقارن یکدیگر هستند.

تصاویر برج آزادی تهران تصاویر برج آزادی تهران تصاویر برج آزادی تهران

دیدنی های برج آزادی تهران

برج آزادی تهران دارای بخش های دیدنی مختلفیست که در این بخش به صورت مختصر و مفید به معرفی آنها می پردازیم :

زیرزمین برج آزادی تهران

طبقه زیرزمین برج آزادی که دقیقا پنج متر از سطح زمین پایین تر است شامل بخش هایی نظیر اتاقک اطلاعات و نگهبانی، محل فروش بلیت ورودی و سالن ایران شناسی با ماکت نقشه ایران و سالن پیشینیان شامل اشیایی تاریخی می باشد.

تصاویر برج آزادی تهران تصاویر برج آزادی تهران تصاویر برج آزادی تهران

سالن تالار کهن

تالار کهن که در آن عروسک های مشهور ایرانی در ویترین هایی برای عموم به نمایش درآمده و همچنین بخش های تاسیسات ، آسانسور و پلکان ورودی طبقات در این سالن تعبیه شده است.

سالن تالار آینه

تالار آینه در این طبقه وجود دارد که در آن ویترین هایی با زیبایی هر چه تمام طراحی شده است ، موضوعات دیدنی این بخش شامل اب و خاک، خلیج فارس، صنایع، زندگی، محیط زیست و فرهنگ و هنر می باشند و در بخش های دیگر آن در روزهای مختلف سال نمایشگاه و گالری های نمایشی متعددی برگزار می شود.

سالن تشریفات و نمایش

از دیگر سالن های دیدنی طبقه زیر زمین برج آزادی تهران ، سالن تشریفات و نمایش می باشد که در آن بالغ بر 300 نفر ظرفیت گنجانده شده است و برای پذیرایی از میهمانان خارجی استفاده می شود.

تصاویر برج آزادی تهران تصاویر برج آزادی تهران تصاویر برج آزادی تهران

سالن نگارخانه قوام

این سالن در نیم طبقه بالای تالار آینه قرار دارد و در خود آثار تاریخی ، تصاویر قدیمی و صنایع دستی و گردشگری را جای داده است که بازدید از آن خالی از لطف نمی باشد.

سالن کتابخانه

از دیگر دیدنی های برج آزادی تهران سالن کتابخانه آن می باشد که با 11 هزار جلد کتاب مادر با موضوعات تاریخی ، اجتماعی و معماری در یک سالن دویست متر مربعی قابل بازدید هستند.

طبقه 2 برج آزادی تهران

پس از آنکه با آسانسور وارد این طبقه شدید دقیقا در ارتفاع 23 متری از سطح زمین خواهید رسید، در این طبقه می توانید تصاویری مختصری تهیه کنید و با آسانسور بعدی به طبقه انتهایی مراجعه کنید.

تصاویر برج آزادی تهران تصاویر برج آزادی تهران تصاویر برج آزادی تهران

طبقه 3 برج آزادی

ارتفاع این طبقه 10 متر از طبقه دوم بیشتر بوده یعنی 33 متر از سطح زمین و می توانید هنر معماری اصیل ایرانی و قوس های بتنی این سازه در این طبقه بیشتر حس کنید.

طبقه 4 برج آزادی

طبقه 4 یک سالن 6 شلعی زیباست که دیدی 360 درجه به تهران بزرگ را در اختیار شما قرار می دهد، در این طبقه هم معماری حسین امانت بیشتر حس می شود و می توانید عکسهایی زیبا از خود و دوستانتان تهیه نمایید.

تصاویر برج آزادی تهران تصاویر برج آزادی تهران تصاویر برج آزادی تهران

امکانات رفاهی

برای رفاه حال گردشگران امکاناتی از قبیل غرفه های فروش صنایع دستی، سرویس های بهداشتی، آنتن دهی خوب موبایل، بخش راهنمای گردشگری، موزه، سالن اجتماعات، صندلی استراحت و تاکسی سرویس در نظر گرفته شده است.

چگونه به برج آزادی تهران بروم

برای مراجعه به این برج کار راحتی در پیش رو دارید، با کمک خط 4 متروی تهران در ایستگاه ازادی پیاده شوید و با کمی پیاده روی خودتان را به میدان و برج آزادی برسانید، با اتوبوس هم که اکثر خطوط در ایستگاه آزادی دارای ایستگاه هستند و با خودروی شخصی بوسیله بزرگراه محمد علی جناح شمالی وارد بزرگراه ایت الله سعیدی شوید و از آن مسیر وارد بزرگراه لشکری شوید.

سخن پایانی

شما می توانید نظرات، تجربیات و سوالات خود را درباره برج آزادی تهران در بخش زیر کامنت کنید و یا در انجمن گردشگری این تودی با دیگران به بحث و تبادل نظر بگذارید.

منبع : این تودی بلیط هواپیما تبلیغات

به این مقاله امتیاز دهید
اشتراک گذاری