معرفی روستای دیلمان سیاهکل و جاذبه های گردشگری آن

بی شک روستای دیلمان سیاهکل از بهترین روستاهای توریستی ایران در استان گیلان می باشد که در آن علاوه بر جاذبه های طبیعی تعداد زیادی از بناهای تاریخی قرار دارد و در مرتفع ترین منطقه از این استان سرسبز قرار گرفته است، روستای دیلمان از بهترین ییلاقات استان گیلان می باشد که سالانه گردشگران داخلی و خارجی فراوانی از آن بازدید به عمل می آورند.

در ادامه سری مقالات معرفی بهترین روستاهای زیبای ایران در آخرین آنها به معرفی روستای نایبند و روستای اصفهک طبس پرداختیم ، حال در این مقاله به یکی از بهترین مراکز ویژه بومگردی و طبیعت گردی در شمال کشور یعنی روستای دیلمان سیاهکل گیلان می رویم ، همراه این تودی باشید.

 • آدرس روستای دیلمان : کره زمین، قاره اسیا، ایران. گیلان. سیاهکل. دیلمان
 • ساعات بازدید : شبانه روزی
 • مدت زمان پیشنهادی بازدید : 6 ساعت الی 48 ساعت
 • ویژگی های بارز روستای دیلمان : بزرگ ترین دشت گل های سوسن و شقایق
 • ثبت های رسمی ایرانی و جهانی : برخی سازه های تاریخی روستا ثبت در میراث ملی می باشد – منطقه حفاظت شده شکار ممنوع گیلان در روستا قرار دارد
 • مساحت کل روستای دیلمان : 65 کیلومتر مربع
 • جمعیت روستای دیلمان : 375 تن
 • قدمت دیلمان : 2500 سال قبل از میلاد مسیح
 • امتیاز در این تودی : 4.6 از 5
 • امکانات رفاهی و دیدنی های دیلمان : حمام تاریخی دیلمان، قلعه تاریخی گرماور، امام زاده سید صالح، امام زاده باباولی، امام زاده های متعدد دیگر، کاروانسرای تی تی خانم، منازل تاریخی ، جنگل ، آبشار لونک، جنگل لاریخانی، آب معدنی لاریخانی، منطقه محیط زیست و شکار ممنوع، منطقه توریستی آغوزی، جاده جنگلی کم نظیر، نمازخانه، سرویس بهداشتی، آنتن دهی موبایل، مراکز اقامتی ، منازل اجاره ای، محل ویژه کمپینگ، برق کشی و لوله کشی آب، دشت گل های سوسن و شقایقف 15 روستای زیبای دیگر در نزدیکی دیلمان، پمپ بنزین و گاز در 30 کیلومتری، فروشگاه، رستوران و سفره خانه، تعمیرگاه خودرو، آنتن دهی موبایل عالی
 • نکات منفی بازدید : مگه داره ؟ شما دیدی به این تودی اطلاع بده !
 • لوازم مورد نیاز بازدید و کمپینگ : وجه نقد، کارت بانکی، موبایل، کوله پشتی، دوربین عکاسی، مونوپاد و پاوربانک، پلاستیک زباله، کیسه خواب، چادرمسافرتی، لوازم سرگرمی، کفش کوهنوردی، لباس بادگیر، لباس شنا و مایو ، حوله، لباس اضافه، دمپایی، داروهای مسکن عمومی، عینک آفتابی، کلاه آفتابی، کرم ضد آفتاب، آب اشمیدنی و خوراکی ، آتش افروز 

تصاویر روستای دیلمان سیاهکل استان گیلان

روستای دیلمان سیاهکل

پس از عبور از یکی از زیباترین جاده های جنگلی و کوهستانی شمال کشور جاده سیاهکل به دیلمان به ورودی روستای دیلمان خواهید رسید، در واقع دهکده دیلمان از توابع شهرستان سیاهکل گیلان می باشد و در ارتفاع 2450 متری از سطح اب دریا قرار گرفته است.

تصاویر روستای دیلمان سیاهکل استان گیلان تصاویر روستای دیلمان سیاهکل استان گیلان

معنای نام دیلمان

دیلمان در لفظ لغوی تاریخی به معنای محل نگهداری دام می باشد و قدمت آن به 2500 سال قبل از میلاد حضرت مسیح بر میگردد، مهر استوانه ای که در سال 1355 شمسی در این روستا کشف شد و مربوط به دوره انسان های اولیه است نشان از قدمت روستا می دهد و امروزه آن مهر در موزه مسکو نگهداری می شود.

تصاویر روستای دیلمان سیاهکل استان گیلان تصاویر روستای دیلمان سیاهکل استان گیلان

درباره ییلاقات دیلمان سیاهکل

این منطقه ییلاقی زیبا در رشته کوه های زیبای البرز گیلان واقع شده است و از همین رو سفری به یکی از بهترین مناطق آب و هوایی ایران خواهید داشت، در محدوده روستای دیلمان سیاهکل تعداد زیادی روستاهای ریز و درشت دیگر به چشم میخورند که برترین آنها روستای میان مرز، روستای عاشورآباد، روستای سیاه کاربن، روستای لنگل، روستای باباولی، روستای صوفیان سر، روستای سیاه خانی، روستای میکاکل، روستای لارخانی و روستای پیرکوه نام دارند.

تصاویر روستای دیلمان سیاهکل استان گیلان تصاویر روستای دیلمان سیاهکل استان گیلان

حال در ادامه به جاذبه های گردشگری و تاریخی روستای دیلمان گیلان بیشتر آشنا خواهید شد تا در سفر خود به منطقه ییلاقی شمالی با اطلاعات کافی به تفریح و گردش بپردازید.

تصاویر روستای دیلمان سیاهکل استان گیلان تصاویر روستای دیلمان سیاهکل استان گیلان

روستای داماش و دشت سوسن روستای دیلمان

اگر عاشق تماشا و استشمام عطر گل های سوسن هستید بهتر است سری به روستای داماش در فاصله 10 دقیقه ای دیلمان بزنید که در آن بزرگ ترین دشت گل های سوسن به نام دشت سوسن چلچراغ قرار دارد و البته برای تماشای این دشت زیبا فقط در فصل بهار فرصت بازدید را دارید.

تصاویر روستای دیلمان سیاهکل استان گیلان

آبشار لونک روستای دیلمان

یکی از زیباترین دیدنی های طبیعی روستای دیلمان سیاهکل ، آبشار لونک می باشد که در فاصله 22 کیلومتری دهکده واقع شده است ، این آبشار که در همه روزهای سال پر اب بوده به صورت پلکانی بوده و در میان درختان سر به فلک کشیده دشت های دیلمان سرازیر می باشد و امکانات رفاهی خوبی نظیر باربیکیو و فروشگاه های مواد غذایی در همان منطقه برای گردشگران در نظر گرفته شده است.

حمام تاریخی روستای دیلمان

از مهم ترین جاذبه های تاریخی روستای دیلمان حمام تاریخی آن است، حمام دیلمان که با شماره 3043 در سال 1391 شمسی در فهرست میراث ملی ایران ثبت شد در همان ابتدای ورودی دیلمان واقع شده و طبق گفته مورخین مربوط به دوره قاجاریه می باشد، در حمام دیلمان بخش های مختلف حمام های سنتی ایرانی نظیر سربینه، رختکن، دیگ مسی، گنبد های نورگیر گرمخانه و یک حضوچه آب سرد به چشم میخورد.

این حمام تاریخی با آجرهای خشتی ایرانی و زیباترین سنگ های مرمر ساخته شده است و در سال 1392 شمسی با همت اداره میراث فرهنگی استان گیلان مورد مرمت قرار گرفت.

تصاویر روستای دیلمان سیاهکل استان گیلان تصاویر روستای دیلمان سیاهکل استان گیلان

دشت گل های شقایق روستای دیلمان

در 4 کیلومتری بخش شرقی روستای دیلمان سیاهکل یکی از بزرگ ترین دشت گل های شقایق قرار گرفته است که از زیباترین دشت های طبیعی خاورمیانه می باشد، برای تماشای گل ها بهترین در فصول بهار و ابتدای تابستان به آن بخش مراجعه کنید که البته در سایر ماه های سال هم زیبایی های خاص خودش را داراست.

تصاویر روستای دیلمان سیاهکل استان گیلان

قلعه کوتی روستای دیلمان

یکی دیگر از اماکن تاریخی روستای دیلمان در استان گیلان قلعه کوتی می باشد، این قلعه در روستای کوچکی در نزدیکی دیلمان با نام روستای اسپیلی در بالای یکی از تپه های روستا واقع شده که امروزه بخش هایی از دیوارها و دو برجک نگهبانی تاریخی آن باقی مانده است.

قلعه کوتی مربوط به دوره حکومت ایلاخانیان در ایران می باشد و با سبک معماری ایرانی ساخته شده که در آن بخش های مختلفی نظیر خانه، آب انبار، زندان و اتاق سیاسیون قرار داشته است.

تصاویر روستای دیلمان سیاهکل استان گیلان

قلعه گرماور دیلمان

یکی دیگر از روستاهای تاریخی در همسایگی روستای دیلمان سیاهکل روستای گرماور است که در آن قلعه گرماور قرار گرفته و گردشگران فراوانی از این قلعه تاریخی بازدید به عمل می اورند، این قلعه مربوط به دوره حکومت ساسانیان در ایران می باشد و در فاصله 2 کیلومتری از خود روستای دیلمان قرار گرفته است.

تصاویر روستای دیلمان سیاهکل استان گیلان

آرامگاه باباولی در روستای دیلمان

از دیگر جاذبه های توریستی روستای دیلمان گیلان ارامگاه باباولی می باشد که در روستایی با همین نام قرار گرفته است و البته امروزه با عدم حمایت سازمان های دولتی بخش های زیادی از آن به سرقت رفته است و فقط یک بنای 4 گوش باقی مانده.

روستای باباولی در ما قبل روستای دیلمان قرار دارد و آرامگاه و مزار باباولی در حاشیه روستا به چشم میخورد، تنها کتیبه ای که امروزه در این مزار باقی مانده است نشان دهنده سال 999 هجری قمری می باشد و در برخی کتاب های تاریخی این ارامگاه را به شخصی به نام شاه عود یکی از بومیان ساکن دیلمان که فردی خدازیست بوده نسبت می دهند.

تصاویر روستای دیلمان سیاهکل استان گیلان

امام زاده تورار روستای دیلمان

علاوه بر دیدنی های تاریخی یک جاذبه مذهبی به نام امام زاده تورار (ع) در خود روستای دیلمان قرار دارد که مردم شمال کشور برای آن احترام ویژه ای قائل هستند، این امام زاده یک بنای مربع شکل می باشد که با آجرهای خشتی و کاشی کاری فیروزه ای تزئین شده است و در روهای آخر هفته بازدید کنندگان آن افزایش می یابد.

امام زاده تورار (ع) در روستای کوچکی در فاصله 3 کیلومتری دیلمان به نام روستای جلیسه قرار دارد.

کوه درفک روستای دیلمان

کوه درفک به عنوان مرتفع ترین قله استان گیلان شناخته می شود و همچنین بومیان به آن بام استان گیلان می گویند از جاذبه های طبیعی روستای دیلمان سیاهکل است، این کوه 2700 متری دارای سه غار زیباست که در اکثر روزهای سال تیم کوهنوردی متعددی از سراسر کشور برای فتح آن اقدام می کنند.

تصاویر روستای دیلمان سیاهکل استان گیلان

کاروانسرای تی تی خانم روستای دیلمان

از بهترین دیدنی ها تاریخی در روستای دیلمان کاروانسرای تی تی خانم می باشد که از زیباترین سازه های تاریخی و عجیب ایران هم است، این کاروانسرای تاریخی که متعلق به دوره حکومت صفویه در ایران می باشد در نزدیکی روستای بالارود دیلمان وقع شده و بازدید از آن خالی از لطف نمی باشد.

تصاویر روستای دیلمان سیاهکل استان گیلان تصاویر روستای دیلمان سیاهکل استان گیلان

منطقه حفاظت شده روستای دیلمان

یکی از مناطق حفاظت شده توسط محیط زیست استان گیلان با وسعت 15 کیلومتر مربع در نزدیکی روستای دیلمان قرار دارد که در آن گونه های مختلف جانداری نظیر سمور، پلنگ مازندران ، آهوی ایرانی ، شغال و روباه، گرگ حفاظت می شوند و همچنین با پوشش سرسبزش مکان خوبی برای برپایی کمپ های بومگردی می باشد.

تصاویر روستای دیلمان سیاهکل استان گیلان

روستای شاه شهیدان دیلمان

در نرسیده به روستای دیلمان با تابلوی روستای شاه شهیدان روبرو می شوید که در آن یکی از مهم ترین امام زاده های ایران که از نواده های حضرت سجاد (ع) است قرار دارد و علاوه بر آن یک پیست موتورهای کراس و جنگل های زیبا موقعیت ایده آلی برای گردشگری فراهم آورده.

تصاویر روستای دیلمان سیاهکل استان گیلان تصاویر روستای دیلمان سیاهکل استان گیلان

منطقه تفریحی آغوزی روستای دیلمان

در همان ابتدای جاده زیبای سیاهکل به روستای دیلمان با تابلوی منطقه توریستی تفریحی آغوزی برخورد می کنید که در آن پرتراکم ترین پوشش درختان شمال کشور حفاظت می شود و با امکانات رفاهی خوبی نظیر آلاچیق، پارکینگف فروشگاه، رستوران ، سرویس های بهداشتی و چندین رودخانه و چشمه در بین مسافران ایرانی بسیار محبوب می باشد.

تصاویر روستای دیلمان سیاهکل استان گیلان تصاویر روستای دیلمان سیاهکل استان گیلان

جنگل لاریخانی در روستای دیلمان سیاهکل

دقیقا در فاصله 6 کیلومتری روستای دیلمان تابلوی جنگل لاریخانی را مشاهده خواهید کرد که در آن روستای لاریخانی و یک چشمه اب معدنی به نام آب معدنی لاریخانی از مشهورترین آب های معدنی خاورمیانه قرار دارد ، در صورت تمایل می توانید شب را در این جنگل و روستای لاریخانی اقامت داشته باشید تا لذت استراحت در دل جنگل های سرسبز استان گیلان را تجربه نمایید.

تصاویر روستای دیلمان سیاهکل استان گیلان تصاویر روستای دیلمان سیاهکل استان گیلان

این بود مهم ترین جاذبه های گردشگری روستای دیلمان سیاهکل و توابع آن که با توضیحات کامل معرفی شدند، البته دیدنی های دیگری در روستای دیلمان وجود دارند که به عنوان مثال می توان به امام زاده سید صالح ، امام زاده مصطفی و امام زاده سید احمد اشاره کرد.

تصاویر روستای دیلمان سیاهکل استان گیلان تصاویر روستای دیلمان سیاهکل استان گیلان

شرایط آب و هوایی روستای دیلمان

در طول فصل زمستان همیشه این منطقه سفید پوش است و تنها با دارا بودن تجهیزات گرمایشی می توانید به بازدید از آن بروید، همچنین در طول فصل بهار همیشه شاهد بارش باران در منطقه هستیم و در واقع بهترین ماه ها برای سفر روستای دیلمان سیاهکل از توابع استان گیلان و بهترین ییلاقات شمال کشور در ماه اردیبهشت، خرداد، شهریور ، مهر و ابان است.

تصاویر روستای دیلمان سیاهکل استان گیلان

مراکز اقامتی روستای دیلمان

بهترین روش برای اقامت در روستای دیلمان سیاهکل دارا بودن تجهیزات کمپینگ است که در بالا عنوان شد و در منطق مختلف این روستا می توانید کمپ خود را همراه خانواده یا دوستان بر پا کنید و در غیر اینصورت می توانید از منازل روستائیان دیلمان و روستاهای اطراف برای اقامت در طول شب اجاره کنید.

تصاویر روستای دیلمان سیاهکل استان گیلان تصاویر روستای دیلمان سیاهکل استان گیلان

امکانات رفاهی روستای دیلمان

برای رفاه حال گردشگران داخلی و خارجی دیلمان شهرداری منطقه امکانات رفاهی خوبی نظیر نمازخانه، مراکز اقامتی، بازار و فروشگاه های محلی، رستوران های محلی و سفره خانه، سرویس های بهداشتی، جاده ایده آل، آنتن دهی خوب اپراتورهای اول و دوم را تعبیه دیده است.

تصاویر روستای دیلمان سیاهکل استان گیلان

چگونه به روستای دیلمان برویم ؟

برای مراجعه به روستای دیلمان از شهر رشت به شهر سیاهکل رفته و از سیاهکل وارد جاده دیلمان شوید ، این جاده تمام آسفالت است و با طی کردن مسیری جنگلی و 22 کیلومتری به ورودی روستا خواهید رسید.

تصاویر روستای دیلمان سیاهکل استان گیلان

سخن پایانی

شما می توانید سوالات ، نظرات و تجربیات خود را درباره روستای دیلمان سیاهکل در بخش زیر کامنت کنید و یا در انجمن گردشگری این تودی با دیگران به بحث و گفتگو بگذارید.

منبع : این تودی بلیط هواپیما

 

به این مقاله امتیاز دهید
اشتراک گذاری