ezgif-1-ff200d5a3d

آسیاب حاجی رحیم روستای هیو

آسیاب حاجی رحیم روستای هیو
ezgif-1-eca2962dc6

آسیاب حاجی رحیم که از آثار تاریخی و جاذبه های گردشگری هیو بشمار می رود، تا مدتی پیش توسط اهالی مورد استفاده قرار می گرفت. برای دیدن این مکان تاریخی باید مسیری را پیاده روی کنید تا در فضا و محیطی بسیار آرام و زیبا به این آسیاب برسید.

ویژگی ها

وقتی من و دوستانم به آسیاب حاجی رحیم رسیدیم. اولین چیزی که توجه ما را به خود جلب کرد، شکل بسیار جذاب آسیاب بود. چون تصور ما از آسیاب به این صورت نبود. شاید شما هم با من هم عقیده باشید که ما همیشه عکس ها و تصاویر متفاوتی از آسیاب ها در تلوبزیون، کتاب ها و جاهای دیگر دیدیم که شاید خیلی شبیه این آسیاب نیستند.

البته من یک نکته ی مهم را خدمت شما عزیزان بگویم، اطلاعات من در مورد شکل ساخت و معماری آسیاب ها در نقاط مختلف دنیا بسیار بسیار محدود است. آنچه که در این مطلب عنوان کردم فقط عقیده و ذهنیت قبلی ام در مورد آسیاب ها بود.

آسیاب حاجی رحیم روستای هیو

قطعا شما می خواهید در مورد مصالح کار شده در این بنا بیشتر بدانید. در مورد اینکه این بنا از چه موادی ساخته شده باید بگویم که، با اولین نگاه شما متوجه وجود سنگ، آجر و ملات در ساختار آن می شوید. موادی که در گذشته برای ساخت بسیاری از بنا ها مورد استفاده قرار می گرفتند. جالب ترین نکته اینکه، آسیاب حاجی رحیم دارای چندین بخش است و در واقع این اثر تاریخی یک آسیابی قدیمی است که در زمره آسیاب‌های آبی تنوره‌ دار قرار می‌گیرد. بخشی از کانال آب، تنوره و اتاقک این اثر هنوز باقی مانده است. شاید برای شما جالب باشد که بدانید، بیشتر شهرت این روستا به خاطر آسیاب های آن است.

اما از معماری و نوع ساخت این آسیاب زیبا که بگذریم، قدمت این سازه و پیشینه ی ان بسیار اهمیت پیدا می کند. مردم و اهالی مهربان و خونگرم روستای هیو، در سال های متمادی و طولانی از این آسیاب دیدنی بهره های بسیاری بردند. در واقع این آسیاب از دوران و عصر قاجار تا کنون همسفر اهالی روستا بوده است.

سخن پایانی

اگر شما دوست دارید، آسیاب حاج رحیم را ببینید به استان البرز سفر کنید و به شهر ساوجبلاغ بروید. شما بعد از رسیدن به این شهر، مسیر یکی از روستاهای دیدنی ساوجبلاغ به نام هیو را در پیش بگیرید تا به آسیاب برسید.


بیشتر بخوانید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
https://intoday.ir/?p=69448

مریم عظیمی

مطالب مرتبط
سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران
فاطمه سادات حسینی
11 دیدگاه
تالار آیینه ایران‌مال
ترلان کمیلی
0 دیدگاه
ایوان اشراق ایران‌مال
ترلان کمیلی
2 دیدگاه
باغ‌رستوران ملل ایران‌مال
ترلان کمیلی
4 دیدگاه
مرکز نمایشگاهی ایران‌مال
ترلان کمیلی
4 دیدگاه
باغ ماهان ایران‌مال
پروانه ماندگار
6 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دنبال چی می‌گردی؟
جزئیات مکان :
توضیحات بیشتر
اطلاعات تماس