ایرانگردی

قدیمی ترین مساجد ایران کدوماست؟

FavoriteLoadingافزودن به لیست علاقه مندی
مطالب مرتبط

قدیمی ترین مساجد ایران و با شکوه ترین مساجد ایران شاید چندان زیبا نباشند اما وقتی به قدمتشان نگاه می کنیم متوجه ریشه ی تاریخی عظیم این اماکن مذهبی در ایران می شویم، در این لیست ده تایی که جملگی ثبت آثار ملی شده اند اسامی کمتر شناخته شده ای وجود دارد که بازدید از آنها خالی از لطف نخواهد بود، در ادامه بخش ایرانگردی با راهنمای بازدید از قدیمی ترین مساجد ایران آشنا خواهید شد، همراه من در این تودی باشید.

لینک های پیشنهادیرزرو هتل کیش☀️ رزرو هتل استانبول☀️ رزرو هتل دبی

مسجد جامع ارومیه

مسجد جامع ارومیه

مسجد جامع ارومیه از مهم ترین اماکن مذهبی ایران و بهترین جاذبه های گردشگری آذربایجان غربی مربوط به قرن هفتم قمری و سلسله ایلخانیان می باشد، این مسجد در طول دوره های مختلف از جمله سلجوقیان و قاجاریه مورد بازسازی قرار گرفت و تعدادی شبستان و صحن زیبا به آن اضافه گردید، سبک معماری مسجد جامع ارومیه دقیقا الهام گرفته از معماری سازه های تاریخی مغولستانی می باشد که در آن ترکیبی از آثار مینیاتوری، گچ بری، طاق نما و تعدادی کتیبه با خط کوفی استفاده شده است.

 • آدرس : استان آذربایجان غربی، ارومیه، خیابان امام، مجاورت بازار ارومیه

عکس مسجد جامع فهرج

مسجد جامع فهرج

مسجد جامع فهرج یزد دومین مسجد قدیمی ایران زمین شناخته می شود که در بین بومیان این شهرستان به مسجد امام حسن (ع) شهرت دارد ، این مسجد زیبا در سال 50 هجری قمری در فهرج ساخته شد ، در این سازه باستانی خبری از تزئینات و جلوه های معمولی نظیر کاشی کاری و گرچ بری نمی باشد و همین امر تفاواتش با سایر مساجد تاریخی ایرانی است ، قدمت و اهمیت بالای آن باعث گردید که در سال 1349 خورشیدی در فهرست میراث ملی ایران اضافه شد ، امروزه شما هم می توانید از این جاذبه دیدن کنید و یا در نمازهای جماعت آن شرکت داشته باشید.

 • آدرس : استان یزد، شهر یزد، بزرگراه یزد-بافق

مسجد تاریخانه دامغان

مسجد تاریخانه دامغان

مسجد تاریخانه دامغان از مهم ترین جاذبه های دیدنی دامغان در استان سمنان می باشد که قبل از ورود اسلام به ایران آتشکده ای زرتشتی بوده است، اینجا که در دوره ساسانیان ساخته شد در قرن سوم به مسجد تغییر کاربری پیدا کرد و امروزه از آثار ملی ایران شهرستان دامغان محسوب می شود، تعداد 26 ستون با قطر سه متر با تعداد زیادی رواق در کنار یک صحن و شبستان از ویژگی های معماری مسجد تاریخانه دامغان می باشند، مناره ی 25 متری اینجا در دوره سلجوقی به این محل اضافه شد.

 • آدرس : استان سمنان، دامغان، خیابان مطهری

مسجد النبی قزوین

مسجد النبی قزوین

مسجد النبی قزوین یا مسجد سلطانی قزوین از مهم ترین جاذبه های مذهبی قزوین می باشد که بیشتر با سبک معماری بی نظیرش مورد توجه گردشگران این شهر زیبا قرار می گیرد، مسجد النبی (ص) در دوره حکومت فتحعلی شاه قاجار در این شهر احداث گردید با هشت شبستان، چهار صحن، سه درب ورودی، کاشی کاری های متحیر کننده، تعدادی کتیبه و گنبدی دیدنی در فهترس میراث ملی ایران به ثبت رسیده است.

 • آدرس : قزوین، قزوین، خیابان مولوی

مسجد جامع تبریز

مسجد جامع تبریز

مسجد جامع تبریز یکی از قدیمی ترین مساجد ایران می باشد که به گفته محققین در ابتدا یک آتشکده زرتشتی بوده است، برخی عقیده دارند بعد از ورود اسلام و در زمان حکومت سلجوقیان این محل مذهبی ساخته شده است و برخی قدمت آن را به دوران ساسانیان اختصاص می دهند، البته پس از آن در حکومت های ایلخانیان ، قاجاریه و پهلوی مرمت ها و تزئینات متعددی روی این سازه انجام گرفت تا به امروز همچنان پا بر جا باشد.

 • آدرس :  آذربایجان شرقی، تبریز، بازار تبریز، خیابان شهید مطهری (راسته کوچه)، سرای حاج علی اکبر بزرگ

مسجد شیخ سعدون بوشهر با عکس و راهنمای بازدید در این تودی

مسجد شیخ سعدون بوشهر

مسجد شیخ سعدون بوشهر از معدود مساجد تاریخی ایران می باشد که در آن هیچگونه مناره یا گنبدی دیده نمی شود! علت آن به تاریخچه شهر بوشهر و مردم این مرز و بوم بر می گردد، از آنجایی که در قرن های دور شهرهای نزدیک بنادر مورد حمله و غارت دزدان دریایی قرار داشتند تا جای ممکن در حین ساخت سازه های مختلف از جمله مسجد، از ارتفاع آنها می کاستند تا از مناطق دور دست مشخص نشود اینجا محلی مسکونی می باشد !

لینک های پیشنهادیخرید بلیط اتوبوس☀️ خرید بلیط اتوبوس مشهد☀️ بلیط اتوبوس تهران
 • آدرس : بندر بوشهر، منطقه کوتی ها، میدان شهید کوتی، کوچه نسیم شماره سوم، جوار درمانگاه، انقلاب شماره 6

مسجد جامع بردستان

مسجد جامع بردستان بوشهر یکی از عجیب ترین مساجد تاریخی ایران می باشد که در ضلع جنوبی اش یک قبرستان آهکی مربوط به قرن های چهارم و پنجم هجری قمری دیده می شود، این مسجد قدیمی به گفته مورخین در قرن دوم هچری در این منطقه ساخته شد و در قرن دوازدهم قمری طی یک مرمت دوباره احیا سازی شد تا اینکه امروزه همچنان پا برجا باشد و از جاذبه های گردشگری استان بوشهر قلمداد گردد.

 • آدرس : استان بوشهر، شهرستان دیر، بردستان

مسجد جامع عتیق شیراز

مسجد جامع عتیق شیراز

مسجد جامع عتیق شیراز یکی از قدیمی ترین مساجد ایران می باشد، این مسجد لقب بزرگ ترین و قدیمی ترین مسجد شیراز و همچنین یکی از سه مسجد بزرگ جهان را یدک می کشد، شهر شیراز با دارا بودن پیشنیه کهن تاریخی جز برترین شهرهای توریستی جهان می باشد.

 • آدرس : فارس، شیراز، جنب حرم شاهچراغ شیراز، بلوار مشیر، مسجد جامع عتیق

عکس مسجد علیقلی آقا اصفهان

مسجد علیقلی آقا اصفهان

مسجد علیقلی آقا اصفهان یکی دیگر از بناهای ساخته شده این شخصیت سیاسی و تاریخی در استان اصفهان می باشد که در کنار حمام این مجموعه از بهترین جاذبه های تاریخی این منطقه بشمار می روند، این مسجد دارای تزئینات زیبایی نظیر گلدسته ، مناره، کاشی کاری های زیبای هفت رنگ و دو شبستان می باشد ، با توجه به قدمت بالا و معماری کم نظیر مسجد در سال 1313 خورشیدی با شماره 215 به فهرست میراث ملی ایران اضافه شد.

 • آدرس : استان اصفهان، شهر اصفهان، خیابان مسجد سید، خیابان بیدآبادی

عکس مسجد جامع کاشان

مسجد جامع کاشان

مسجد جامع کاشان یکی دیگر از قدیمی ترین مساجد ایران می باشد که با توجه به قدمتش در سال 1315 خورشیدی با شماره 252 به فهرست میراث ملی ایران افزوده گردید ، این مسجد دارای دو شبستان زمستانی و تابستانی با تزئیناتی نظیر کاشی کاری و گچ بری های ایرانی دارد که در قبل از تغییر کاربری آن به مسجد در واقع یکی از مهم ترین مراکز مذهبی زرتشتیان ایران قدیم بود .

 • آدرس : استان اصفهان، شهر کاشان، خیابان بابا افضل

سخن پایانی

حال که با لیست قدیمی ترین مساجد ایران آشنا شدید در بخش زیر می توانید سوالات، نظرات و تجربیات بازدید خود از این اماکن را برای ما و دیگر گردشگران کامنت کنید.


بیشتر بخوانید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

مطالب پیشنهادی از سراسر وب

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

 1. سلام متاسفانه از مسجد جامع ساوه که قدمتی بیش از هزار سال دارد نامی به میان نیامده که ظلمی است در حق تاریخ معماری مساجد ایران !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا