معرفی طاق بستان کرمانشاه با آدرس و تصاویر

طاق بستان کرمانشاه بی شک از بهتنری جاذبه های گردشگری استان کرمانشاه می باشد که با قدمت چندین هزارساله خود در بین گردشگران ایرانی و خارجی از محبوبیت بالایی برخودار است، تندیس ها و کتیبه های متعدد مربوط به دوره حکومت ساسانیان در ایران بیشترین دیدنی های این منطقه می باشد ، در این مقاله با آدرس، تاریخچه و دیدنی های طاق بستان همراه با عکس آشنا خواهید شد، همراه این تودی باشید.

 • آدرس طاق بستان : کره زمین، قاره آسیا، ایران، استان کرمانشاه، کرمانشاه. بلوار طاق بستان
 • ساعات بازدید : 8 صبح الی غروب آفتاب به غیر از روزهای تاسوعا، عاشورا، 14 خرداد، 25 شوال، 28 صفر 
 • مدت زمان پیشنهادی بازدید : 1 الی 2 ساعت
 • ویژگی های بارز : مهم ترین جاذبه تاریخی استان کرمانشاه
 • قدمت : دوره ساسانیان
 • قیمت بلیط ورودی : ایرانی 2500 و خارجی 15 هزار تومان
 • امتیاز در این تودی : 4.9 از 5
 • امکانات رفاهی و دیدنی ها : راهنمای گردشگری، اطلاعات، پارکینگ، تندیس های تاریخی، غرفه صنایع دستی، فره خانه سنتی، سرویس بهداشتی، تاکسی سرویس، آنتن دهی موبایل
 • نکات منفی بازدید : نا مناسب برای سالمندان
 • لوازم مورد نیاز سفر : وجه نقد، کارت بانکی، موبایل، مونوپاد، کفش کوهنوردی، دوربین عکاسی، آب آشامیدنی
 • جاذبه های نزدیک : بیستون 
 • Kermanshah, Kermanshah Province, Iran

تصاویر طاق بستان کرمانشاه تصاویر طاق بستان کرمانشاه تصاویر طاق بستان کرمانشاه

طاق بستان کرمانشاه

در بین دو کوه ایوان بزرگ و ایوان کوچک در استان کرمانشاه اردشیر دوم ساسانی تصمیم به ایجاد نقوش و کتیبه هایی همانند داریوش کرد که در آن سالها در مسیر جاده ابریشم قرار داشت، بومیان کرمانشاه به طاق بستان کرمانشاه ، طاق وسان می گویند .

اکثر مسافران در سفر خود به کرمانشاه از این جاذبه تاریخی دیدن می کنند تا کمی با تاریخی ساسانیان و ایرانیان باستان از نزدیک اشنا شوند ، این دیدنی امروزه عضو میراث ملی ایران می باشد و در زمره 10 نقطه تاریخی مهم کشور ایران قرار دارد که سالانه هزاران گردشگر خارجی از آن بازدید به عمل می آورند.

تصاویر طاق بستان کرمانشاه تصاویر طاق بستان کرمانشاه تصاویر طاق بستان کرمانشاه

معرفی ایوان بزرگ طاق بستان کرمانشاه

به گفته مورخین و دانشمندان قدمت این ایوان به سال 560 میلادی بر می گردد ، این ایوان با ارتفاع 9 و عرض 7 متر بزرگ ترین ایوان طاق بستان می باشد ، در این ایوان تعدادی مجسمه از مردم و سرابازان ساسانی تراشیده شده به روی سنگ ها دیده می شود.

از دیگر حجاری های موجود در این ایوان می توان به یک الهه بالدار، صحنه تاج گذاری پادشاهان ساسانی ، تصویری از الهه آناهیتا، تصویری از پادشاه ساسانی با ریش و گوشواره های کم نظیر و عکسی از خسرو پرویز اشاره کرد که هر کدام با شکوه خاصی به روی دیواره های ایوان نقش بسته اند.

تصاویر طاق بستان کرمانشاه تصاویر طاق بستان کرمانشاه تصاویر طاق بستان کرمانشاه

نقوش دیوارهای ایوان بزرگ

دو دیوار جانبی در ایوان بزرگ مشاهده می شود که به روی هر یک از آنها نقوش زیبایی دیده می شوند، حجاری بزرگ از شکار یک گوزن، حجاری حمله به رم، حجاری بانوهای ایرانی ، تصویری از پادشاهان ساسانی ، نقشی از شکار آهو، عکس 4 موسیقی دان خانم ساسانی و حجاری از فیل هایی بزرگ ارتش ساسانیان از جمله نقش های دیدنی این دیوارها هستند.

معرفی ایوان کوچک طاق بستان

در این ایوان که ابعاد آن 6*5 متر می باشد حجاری های زیبای دیگری از شاپور دوم و سوم و چندین کتیبه بزرگ از دوره پهلوی با زبان فارسی دیده می شوند که هر یک ابعاد بزرگ و مختلفی دارند، در دیواره سمت راست شما سنگ نوشته ای از اردشیر دوم ساسانی مشاهده می شود همراه با تصویری بزرگ از وی که در حال دریافت تاج پادشاهی می باشد.

همچنین در جنب تصویر اردشیر عکسی از اهورا مزدا و مناظری طبیعی دیده می شوند که با بهترین شکل ممکن به روی دیواره های سنگی این مجموعه تراشیده شده اند،.

تصاویر طاق بستان کرمانشاه تصاویر طاق بستان کرمانشاه

سنگ نگاره قجری طاق بستان

قاجارها که هیچ شباهتی به ساسانیان نداشته ، نه از لحاظ سیاسی و نه فرهنگی به تقلید از پادشاهان ساسانی در طاق بستان سنگ نگاره هایی با خط نستعلیق ایجاد کردند، تصویری تراشیده شده از محمد علی میرزا ملقب به عماد الدوله همراه با فرندانش دیده می شود که تاریخ 1273 قمری به روی آن درج شده است.

تصاویر طاق بستان کرمانشاه تصاویر طاق بستان کرمانشاه

سایر دیدنی های طاق بستان کرمانشاه

عمارت مسعودیه یکی از دیدنی های طاق بستان می باشد که در سال 1342 هجری شمسی برای حفظ آثار طبیعی تخریب شد، همچنین سراب طاق بستان که بیش از هزار سال همچنان پر اب است از جاذبه های طبیعی این ناحیه تاریخی بشمار می رود.

امکانات رفاهی

برای رفاه حال گردشگران در این منطقه و البته در روزهای مهم سال غرفه های صنایع دستی، فروشگاه، پارکینگ، سرویس بهداشتی، راهنمای گردشگری و آنتن دهی خوب موبایل در نظر گرفته شده است تا با کیفیتی بالا از منطقه دیدن نمایید.

چگونه به بطاق بستان بروم

برای مراجعه به طاق بستان در شهر کرمانشاه خودتان را به بلوار طاق بستان برسانید و آن را تا انتها ادامه دهید تا به ورودی آن برسید، این مسیر را با خودروی شخصی یا تاکسی سرویس می توان طی کرد.

سخن پایانی

شما می توانید نظرات، سوالات و تجربیات خود را درباره طاق بستان در بخش زیر کامنت کنید و یا در انجمن گردشگری این تودی با دیگران به بحث بگذارید.

منبع : این تودی بلیط هواپیما رزرو هتل

 

به این مقاله امتیاز دهید
اشتراک گذاری