ezgif-1-ff200d5a3d

صنایع دستی و سوغات زنجان

عکس صنایع دستی و سوغات زنجان
ezgif-1-eca2962dc6

صنایع دستی و سوغات زنجان در بین ۵ استان برتر تولید سوغات ایران قرار دارد که در این مقاله به طور کامل به توضیح آنها پرداخته ایم ، خرید سوغاتی یکی از مهم ترین آپشن ها در سفرهای ایرانیان بشمار می رود ، ما ایرانی ها از دیرباز به خرید هدیه در حین سفر برای کسانیکه در سفر همراهمان نیستند عادت داشته ایم ، استان زنجان یکی از قدیمی ترین مناطق مسکونی کشور ایران می باشد که در دیدنی های فراوانی را جای داده است ، ما در مطالب گذشته در بخش جاذبه های گردشگری زنجان به معرفی رختشویخانه زنجان و روستای چیلاندره همراه با آدرس و راهنمای گردشگری پرداختیم ، حال در این مقاله به طور کامل با صنایع دستی و سوغات زنجان آشنا خواهید شد، همراه این تودی باشید.

لیست صنایع دستی زنجان

در این بخش به معرفی صنایع دستی زنجان می پردازیم که به شرح زیر هستند :

عکس صنایع دستی و سوغات زنجان

خاتم کاری زنجان

خاتم کاری یکی از قدیمی ترین هنرهای دستی ایرانیان بشمار می رود که به صورت تابلوهایی به شکل طرح های اسلیمی و مینیاتوری طراحی و تولید می شوند ، این تابلوها در اکثر مراکز خرید زنجان به گردشگران عرضه می شود.

کیسه استحمام

بیش از نیمی از کیسه های استحمام ایران در کارگاه ها و منازل بومیان استان زنجان با بهترین کیفیت تولید می شود که با قیمت های بسیار ارزان قابل تهیه هستند.

عکس صنایع دستی و سوغات زنجان

رنگرزی زنجان

از قدیمی ترین صنایع استان زنجان رنگرزی می باشد که در آن هر نوع پارچه ای قابل رنگ آمیزی است، پیشنهاد می شود چنانچه البسه خاصی دارید که رنگ خود را از دست داده همراه خود در زنجان ببرید تا به یکی از کارگاه های رنگرزی آن بسپارید و رنگ جدیدی به خود بگیرد.

عکس صنایع دستی و سوغات زنجان

سفالگری زنجان

همانند سایر استانهای تاریخی ایران در استان زنجان سفالکری رونق زیادی دارد و بیشتر در روستاهای علیا و سلطانیه ظروف سفالی با کیفیت های بسیار عالی تهیه و تولید می شوند ، این سفال ها در بازارهای سنتی شهر زنجان به وفور یافت می شود.

عکس صنایع دستی و سوغات زنجان

منبت کاری زنجان

در رده بعدی صنایع دستی و سوغات زنجان به منبت کاری می رسیم، این هنر زیبا در اشکال مختلف قرآنی و مینیاتوری به روی چوب های مختلف در ابعاد گوناگون تولید می شود.

عکس صنایع دستی و سوغات زنجان

نمد بافی در زنجان

یکی دیگر از صنایع دستی زنجام نمد بافی می باشد که از پشم گوسفند تولید می شود و در قالب زیرانداز و پادری به علاقه مندان عرضه می شود.

عکس صنایع دستی و سوغات زنجان

ملیله کاری زنجان

ریشه اصلی هنر ملیله کاری به استان زنجان بر می گردد ، با وجود اینکه در سایر شهرهای ایران هم امروزه از این دست کالا تولید می شود اما مهد تولید ملیله کاری ایران استان زنجان می باشد که در قالب اشکالی نظیر گلدان، پایه استکان و قاب عکس در بازارهای استان به فروش می رسند.

عکس صنایع دستی و سوغات زنجان

سوزن دوزی زنجان

به روی البسه سنتی بانوان زنجانی طرح های زیبایی را مشاهده خواهید کرد که جملگی با هنر سوزن دوزی تهیه می شوند، این صنعت خانگی به دست هنرمندان خانم در شهرهای مختلف استان تولید می شود.

عکس صنایع دستی و سوغات زنجان

مسگری در استان زنجان

دیگ، آفتابه و ظروف مسی با بهترین کیفیت در کارگاه های مسگری استان زنجان تولید می شوند که برای کسانیکه به دنبال این ظروف زیبا و کاربردی هستند جایی بهتر از مراکز خرید زنجان در ایران به آنها پیشنهاد نمی کنیم.

حکاکی روی فلزات

از دیگر صنایع دستی زنجان به حکاکی روی فلزات می رسیم ، در این هنر بوسیله چکش طرح های زیبا و برجسته به روی انواع فلز در آورده می شود که به وفور در مراکز خرید زنجان قابل خرید هستند.

البسه گرم 

در رده بعدی از صنایع دستی این استان به جوراب بافی ، دستکش بافی و لباس های گرم دست ساز می رسیم، از آنجایی که زنجان از سردسیرترین مناطق طبیعی ایران بشمار می رود تولید البسه گرم و با کیفیت پشمی از دیگر صنایع دستی محسوب می شود که با نرخ های عالی قابل تهیه می باشند.

عکس صنایع دستی و سوغات زنجان

جاجیم بافی زنجان

جاجیم بافی تقریبا در اکثر مناطق ایران تولید می شود که در زنجان با کیفیت ترین آنها را می توانید تهیه کنید ، جاجیم از پرطرفدارترین سوغاتی های ایران هم بشمار می رود.

عکس صنایع دستی و سوغات زنجان

گلیم بافی 

از دیگر سوغاتی های استان زنجان گلیم بافی می باشد که البته بیشتر در روستای تاریخی انگوران تولید می شود و با هزینه هایی منصفانه به گردشگران فروخته می شود.

عکس صنایع دستی و سوغات زنجان

قالی بافی 

از دیرگ صنایع دستی استان زنجان قالی بافی می باشد که با طرح های کم نظیر و نقش های زیبا توسط دستان هنرمندان این استان تهیه می شود ، قالی های سدتباف زنجان را در خیلی از مراکز خرید این استان می توان مشاهده و تهیه کرد.

عکس صنایع دستی و سوغات زنجان

گیوه بافی

کفش های قدیمی با نام گیوه همچنان و در قرن ۲۱ طرفداران خاص خودش را دارد که از همین رو در خیلی از کارگاه های صنایع دستی استان زنجان با تعداد بالا تهیه و تولید می شوند.

عکس صنایع دستی و سوغات زنجان

چاروق دوزی 

همانطور که در عکس مشاهده می کنید چاروق نوعی کفش چرمی می باشد که در گذشته روستائیان از آن استفاده می کردند، تفاوت چاروق با کفش در این است که چاروق هیچ گونه بندی ندارید و با یک بند چرمی بلند به ساق پا بسته می شود و از استحکام بسیار بالایی برخوردار می باشد.

عکس صنایع دستی و سوغات زنجان

چاقوسازی زنجان

از بهترین و مشهورترین سوغات و صنایع دستی زنجان چاقوسازی بشمار می رود که با بهترین کیفیت در کارگاه های این استان تولید می شوند، بی شک چاقوهایزنجان نه تنها در ایران بلکه در دنیا حرف اول را می زنند.

سوغات زنجان

در ادامه با سوغاتی های خوشمزه استان زنجان اشنا خواهید شد که به شرح زیر هستند :

عکس صنایع دستی و سوغات زنجان

شیرینی شستی زنجان

از محبوب ترین سوغاتی های خوراکی استان زنجان شیرینی شستی می باشد که در همه فروشگاه ها و بازارهای زنجان به وفور یافت می شود.

عکس صنایع دستی و سوغات زنجان

سقز طبیعی

سقز یکی از مفیدترین خوراکی های طبیعی جهان می باشد که مهد آن در ایران استان زنجان است ، شاید آدامس های سقز را تا به حال تجربه کرده باشید اما در زنجان می توانید سقزهای کاملا طبیعی را خریداری نمایید .

عکس صنایع دستی و سوغات زنجان

سیفی جات

استان زنجان با توجه به موقعیت جغرافیایی خاص و کوه های متعددش مهد رشد سبزیجات کوهی ایران محسوب می شود که خیلی از آنها برای درمان امراض گوناگون کاربرد دارد ، از مشهورترین این گیاهان می توان به پیاز کوهی، ماتار، تره کوهی و غاز یاغی اشاره کرد.

انگشت پیچ

از دیگر شیرینی های سنتی استان زنجان انگشت پیچ است که با ترکیبی از عسل طبیعی و آرد و شکر تولید می شود و در زمره خوشمزه ترین خوراکی های ایرانی بشمار می رود.

نان اردک زنجانی

در آخرین بخش از معرفی صنایع دستی و سوغات زنجان به نان اردک برخورد می کنیم این نان یکی از محبوب ترین خوراکی ها بین بومیان این استان بوده و همچنین در بین گردشگران از شهرت بالایی برخودار می باشد.

سخن پایانی

شما می توانید سوالات، تجربیات و نظرات خود را درباره صنایع دستی و سوغات زنجان در بخش زیر کامنت کنید.


بیشتر بخوانید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
https://intoday.ir/?p=20603

آیدا قوام

اگر عطش دنیا شما رو از زندگی انداخته سفر کنید ، مهم نیست کجا ، دور یا نزدیک ، ارزون یا گرون ، با هتل یا بی هتل فقط سفر کنید.

مطالب مرتبط
گژل از سوغات روسیه
مریم عظیمی
0 دیدگاه
ظروف خولخوم روسی
مریم عظیمی
0 دیدگاه
چکمه والنکی
مریم عظیمی
0 دیدگاه
چوخا چیست؟
سامیار علیپور
1 دیدگاه
صنایع دستی و سوغات اراک
شهره مقصودی
0 دیدگاه
15 تا از بهترین صنایع دستی و سوغات ارومیه
شهره مقصودی
2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دنبال چی می‌گردی؟
جزئیات مکان :
توضیحات بیشتر
اطلاعات تماس