دروازه ملل تخت جمشید

Gate Of All Nations‌
دروازه ملل تخت جمشید

دروازه ملل یکی از آثار تاریخی تخت جمشید در جوار کاخ هدیش و کاخ خزانه شاهی قرار دارد، پلکان ورودی تخت جمشید از دروازه ملل آغاز می‌شود که در دوران با شکوه هخامنشیان کاربری سالن انتظار برای مراجعین از ایالت‌های دیگر حکومت پارس و سیاسیون کشورهای خارجی داشته است، ساعت بازدید دروازه ملل مرودشت همه روزه از ۸ صبح الی ۱۸.۳۰ برای عموم گردشگران است که هزینه ورودی دروازه ملل پرسپولیس برای مسافران ایرانی ۵ هزار تومان و همان هزینه ورودی تخت جمشید است که با یک بلیط، از تمام آثار این مجموعه ثبت شده در میراث جهانی یونسکو، می‌توانید دیدن کنید.

دروازه ملل کجاست؟

برای رسیدن به دروازه ملل از کاخ‌های تخت جمشید در شهر شیراز با خودروی سواری، نقشه دروازه ملل در ابتدای مطلب را لمس کنید و خیلی راحت این مکان که در فاصله ۶۳ کیلومتری شیراز و ۱۰ کیلومتری مرودشت قرار دارد را مسیریابی کنید.

  • آدرس دروازه ملل: استان فارس، جاده شیراز به مرودشت، ۱۰ کیلومتری شمال مرودشت، غرب تخت جمشید

دروازه ملل

در اکثر والپیپرهای گردشگری ایران یک دروازه را از تخت جمشید مشاهده می‌کنید که دارای دو سر ستون بوده و بالای آن با یک سنگ بزرگ پوشیده شده است، به این دروازه که پس از صفه واقع شده است دروازه ملل می‌گویند که در نزدیکی کاخ آپادانا که پادشاهان در آن حضور داشتند قرار دارد.

کاربری دروازه ملل

دروازه ملل جایی بوده که افراد و قبایل تحت نظر هخامنشیان برای برگزاری جلسات کاری با پادشاهان هخامنشی در آن محل منتظر می‌ماندند تا دستور ورود را پیدا کنند، این دروازه را خشایارشاه به شهر تاریخی تخت جمشید اضافه کرد و جز زیباترین دیدنی‌های این شهر محسوب می‌گردد.

معماری دروازه ملل

مصالح به کار رفته برای ساخت این دروازه بیشتر آجرهای خشتی و سنگ‌های تراشیده شده می‌باشد که ارتفاع آن از سطح صفه هجده است، خود این محیط که در گذشته سرپوشیده بوده و در ماقبل از کاخ اپادانا قرار داشته با مساحت ششصد و دوازده متر نشان دهنده مدرنیته بودن حکومت هخامنشیان را می‌دهد.

چهار ستون زیبا پس از دروازه قابل رویت است که با کمک مهندسین معماری ایرانی و ایتالیایی در سال ۱۹۶۵ میلادی مرمت شدند و امروزه از زیباترین ستون‌های تخت جمشید هستند که گردشگران زیادی در ان منطقه تصاویر سفر خود را تهیه می کنند.

ارتفاع هر یک از این ستون‌ها در دروازه ملل شانزده متر می‌باشد و ارتفاع کل آن از سطح زمین قبل از پلکان ورودی سی و سه متر است، اگر دقت بیشتری به خرج دهی متوجه می‌شوید که در دروازه ملل دارای یک بخش ورودی و دو بخش خروجی می‌باشد که در مقابل درب ورودی آن کتیبه‌های فراوانی با خط میخی دیده می‌شود.

متن کتیبه خشایارشا در دروازه ملل

مهم‌ترین کتیبه‌ای که در دروازه ملل تخت جمشید رویت می‌شود با این معناست : هر آنچه دیده می‌شود و زیباست به خواست و اراده اهورامزداست، در نقوشی که در در ستون‌های دروازه همه ملل به چشم می‌خورد عکس یک انسان بالدار، دو گاو و سر یک انسان هخامنشی تراشیده شده است که هنر مجسمه سازی ایرانیان باستان را به رخ دیگران می‌کشد.


بیشتر بخوانید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
https://intoday.ir/?p=89135

فاطمه سادات حسینی

مطالب مرتبط
تنگه شب شتری قلات
الناز ایل بیگی
0 دیدگاه
کلیسای قلات
آتنا بنی اسدی
0 دیدگاه
آبشار قلات
الهه شاکردوست
9 دیدگاه
خانه بازی و شهربازی ایران پارک شیراز
الهه شاکردوست
4 دیدگاه
موزه شاهچراغ شیراز
فاطمه سادات حسینی
0 دیدگاه
هتل بین الحرمین شیراز
ترلان کمیلی
26 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دنبال چی می‌گردی؟
جزئیات مکان :
ساعت دسترسی : 08:00 تا 18:30
هزینه ورودی : 5.000 تومان
ثبت شده در : 
ثبت شده در : در سال 1310 شمسی با شماره بیست در ایران و در سال 1979 میلادی با شماره 114 در میراث جهانی یونسکو
قدمت این مکان : خشایارشاه
توضیحات بیشتر
موارد تفریحی : پیاده روی، عکاسی
امکانات رفاهی : اطلاعات، سرویس بهداشتی، پارکینگ، کافه، آنتن دهی موبایل، دسترسی به اینترنت، فضای سبز، غرفه صنایع دستی
ملزومات سفر : موبایل، کارت بانکی، کفش راحتی، عینک و کلاه آفتابی، آب آشامیدنی
اطلاعات تماس
آدرس : استان فارس، جاده شیراز به مرودشت، 10 کیلومتری شمال مرودشت، غرب تخت جمشید
شماره تماس : 07143341556