معرفی تخت جمشید مهم ترین جاذبه توریستی ایران | این تودی

تصاویر تخت جمشید - عکس پرسپولیس شیراز

تخت جمشید یا پرسپولیس و دانستنی ها

بی شک تخت جمشید در شهرستان مرودشت استان فارس مهم ترین جاذبه توریستی ایران می باشد که با سبک معماری شگفت انگیز و تاریخچه اش همیشه زبانزد گردشگران ایرانی و خارجی بوده است، تخت جمشید شیراز که برخی آن را با نام پاسارگاد می شناسند از زیباترین سازه های تاریخی ایران می باشد که در ادامه بیشتر با آن آشنا خواهید شد.

اطلاعات بازدید تخت جمشید

شهر شیراز از کهن ترین شهرهای ایران است که در طول تاریخ همیشه در راس هرم سیاسی قرار داشته و با جاذبه های گردشگری زیبایش ، پربازدیدترین شهر توریستی ایران از لحاظ جذب گردشگران خارجی می باشد، در مقالات قبلی بهترین جاذبه های شیراز را نظیر غار شاپور اول ، باغ دلگشا ، مسجد جامع عتیق ، خانه زینت الملوک و حمام وکیل به شما معرفی کردیم.

حال در این مقاله مفصل همراه خبرنگار این تودی با هر آنچه درباره تخت جمشید باید بدانید آشنا خواهید شد.

آدرس تخت جمشید : استان فارس، شهرستان مرودشت، مجموعه تخت جمشید
ساعات بازدید : 8.30 الی 18
مدت زمان پیشنهادی بازدید : 2 الی3 ساعت
ویژگی های بارز : مهم ترین جاذبه گردشگری ایران
ثبت در میراث ملی و جهانی یونسکو : در سال 1310 شمسی با شماره بیست در ایران و در سال 1979 میلادی با شماره 114 در میراث جهانی یونسکو
قدمت تخت جمشید : 518 قبل از تولد حضرت مسیح
سبک معماری : هخامنشی
نرخ بلیط  : ایرانی 3 هزار تومان و خارجی 20 هزار تومان
وب سایت  : لمس کنید
شماره تلفن : 07143341556
امتیاز در این تودی : 5 از 5
امکانات رفاهی و دیدنی ها : تاکسی سرویس، سرویس بهداشتی، رستوران، کافی شاپ، راهنمای گردشگری، کاخ های تاریخی، موزه تخت جمشید، سایت تخت جمشید، آثار تاریخی، آثار سنگ تراشی
نکات منفی بازدید : عدم رسیدگی در خور شان تخت جمشید
لوازم مورد نیاز برای بازدید : وجه نقد ، کارت بانکی، موبایل، عینک آفتابی، دوربین عکاسی، مونوپاد، پاوربانک، کفش مناسب، کلاه آفتابی و کرم ضد آفتاب

تصاویر تخت جمشید - عکس پرسپولیس شیراز

تخت جمشید

حکومت هخامنشیان یکی مهم ترین و قوی ترین سلسه های سیاسی در طول تاریخ کره زمین و ایران می باشد که در حین حکومت آنها پرسپولیس یا تخت جمشید برای استفاده سیاسیون ساخته شد، این سازه زیبا که به سال 518 قبل از میلاد حضرت مسیح بر می گردد با سبک معماری هخامنشی از مقاوم ترین و برترین سازه های تاریخی در دنیاست.

تصاویر تخت جمشید - عکس پرسپولیس شیراز

پیدایش آریایی ها در شیراز

در واقع استان فارس محل ورود اولین دسته از انسان های اولیه به نام آریایی ها بوده است که در آن سالها این استان شامل تمامی استان های امروزی جنوب و شرق کشور تا خراسان می شده و پس از آن که این قوم مقاوم توانستند در برابر بلایای طبیعی نظر عصر یخبندان جان سالم بدر ببرند با ساخت مکان های مورد نیاز نظیر خانه و تویله استارت اولین حکومت ها در منطقه پارس را زدند.

تصاویر تخت جمشید - عکس پرسپولیس شیراز

گسترش دین زرتشت در بین هخامنشیان

با گذشت قرن ها و در سال 1100 قبل از میلاد حضرت مسیح دین زرتشت با فرامانروایی زرتشت بزرگ اهورا مزدا در آن ناحیه رواج پیدا کرد و مردم را به راه راست و نیکی هدایت می کرد ، مهم ترین قبایلی که به دین زرتشت پیوستند شامل مادها، پارت ها، خوارزمیان، بلخیان، پارتیان و هراتیان بودند و در مجموع همه این قبالی با نام تاریخی ایریانو خشتر تشکیل یک کشور قوی را داده بودند.

جنگ 121 ساله هخامنشیان

با گذشت قرن ها یکی از حمله های وحشیانه تاریخ که در آن ماد ها به سرزمین ایران کنونی و پارس ها حمله و تجاوز کردند ، در این حملات که در کل 121 سال به طول انجامید فرزند اول پادشاه کمبوجیه یعنی کوروش توانست مادها را با قدرت تمام شکست دهد.

تصاویر تخت جمشید - عکس پرسپولیس شیراز تصاویر تخت جمشید - عکس پرسپولیس شیراز

وفات کوروش در تخت جمشید

کوروش در ابتدای حکومت خودش پاسارگاد را مرکز کشور خود تعیین کرد و پس از آنکه در جای جای مختلف حکومتش سازه ها و شهرهای مدرنی بر پا کرد و با قوانین بین المللی اش در دنیا آوازه ای پیدا کرد ، کوروش سرانجام پس از 30 سال حکومت جاودانه در یکی از جنگ های مشهور پارسیان با قبیله ای وحشی به نام ماساگاتی از دنیا رفت و فرزند اولش کمبوجیه به تخت پادشاهی نشست.

تصاویر تخت جمشید - عکس پرسپولیس شیراز تصاویر تخت جمشید - عکس پرسپولیس شیراز

گسترش مرزهای ایران تا مصر

کمبوجیه که ژنتیک پادشاهی را از پدرش کوروش به ارث برده بود با گسترش قلمروی ایران تا مصر کنونی بزرگ ترین نقشه در بین کشورهای تاریخی را تشکیل داد و آن در یکی از جنگ های پارسیان با قومی به نام مغ ها به قتل رسید که پس از آن داریوش اول بر تخت پادشاهی نشست.

حکومت داریوش در تخت جمشید

داریوش خود از عاشقان و پیروان کوروش بود و از همین رو توانست 36 سال با قدرت تمام در سرزمین پارسیان حکومت کند و به ترتیب پس از آن خشایارشاه فرزند دختر کوروش ، اردشیر اول ، داریوش دوم، اردشیر دوم و سوم و داریوش سوم با مجموع 154 سال بر تخت پارسیان هخامنشیان حکومت کردند و یکی از بهترین دوران طلایی ایران زمین را رقم زدند که در نهایت با حمله وحشیانه به فرماندهی اسکندر مقدونی هخامنشیان شکست خوردند و پرونده آنها از حکومت ایران برای همیشه بسته شد.

تصاویر تخت جمشید - عکس پرسپولیس شیراز تصاویر تخت جمشید - عکس پرسپولیس شیراز

سازنده تخت جمشید

در واقع تخت جمشید در گذشته نام شهری بزرگ و مدرن بوده که پایتخت پادشاهان بزرگ هخامنشی بوده است ، سازنده تخت جمشید داریوش اول بود که با زیبایی و معماری بی نظیر این بنای متحیر کننده را برای همیشه برای ایرانیان به یادگار گذاشت.

تصاویر تخت جمشید - عکس پرسپولیس شیراز تصاویر تخت جمشید - عکس پرسپولیس شیراز

مساحت تخت جمشید

در واقع شهر تخت جمشید در گذشته با 1256 هزار متر مربع از بزرگ ترین شهرهای سیاسی دنیا بوده است که اکثر روزهای مهم امروزه ایرانیان نظیر تعطیلات نوروز، سیزده بدر، شب یلدا، جشن آب ریزان و … در تخت جمشید برگزار می شده است.

ارتفاع تخت جمشید

برای رسیدن به تخت جمشید باید از شیراز به شهرستان مرودشت مراجعه کنید و از آنجا با طی کردن 10 هزار متر به ورودی تخت جمشید خواهید رسید، خود بنا از شهر شیراز مرکز استان فارس 57 کیلومتر فاصله دارد و ارتفاع آن از آب های دریا 1750 متر می باشد.

تصاویر تخت جمشید - عکس پرسپولیس شیراز تصاویر تخت جمشید - عکس پرسپولیس شیراز

جلگه های پارسیان و کوه میترا

خود بنای تخت جمشید دقیقا به روی دامنه کوهی قرار دارد که امروزه به آن کوه رحمت می گویند و در دوره هخامنشیان به آن کوه میترا اتلاق می شده است ، در واقع یکی از قدیمی ترین جلگه های پارسیان به نام جلگه مرودشت که در کتاب های تاریخی به آن مرغ دشت می گفتند محلیست که تخت جمشید در ان واقع شده است.

این جلگه در گذشته بزرگ ترین جلگه نواحی جنوبی ایران با طول و عرض 60*70 کیلومتر بوده و دو تا ار رودخانه های باستانی ایران به نام رودخانه کوروش که امروزه کر نامیده می شود و رودخانه پلوار که در گذشته با نام مادی از ان یاد می شده به هم می پیوندند تا در انتها به دریاچه بختگان بریزند.

تصاویر تخت جمشید - عکس پرسپولیس شیراز تصاویر تخت جمشید - عکس پرسپولیس شیراز

کل این منطقه دارای خاطرات تاریخی و باستانی فراوانیست و شهر تاریخی که کوروش فرماندار آن بود با نام آنشان در همین منطقه واقع شده است، خود بنای تخت جمشید را اگر دقت کنید به روی یک محیط سنگی ایجاد شده که فاصله آن از سطح زمین در آن دوران بین 10 الی 20 متر بوده است.

حال در ادامه با قسمت های متنوع تخت جمشید یا پرسپولیس بیشتر اشنا می شوید ، همراه ما باشید.

READ  مجتمع تجاری خلیج فارس شیراز با آدرس و راهنمای خرید | این تودی

تصاویر تخت جمشید - عکس پرسپولیس شیراز تصاویر تخت جمشید - عکس پرسپولیس شیراز

پله های ورودی تخت جمشید

برای معرفی بخش های مختلف تخت جمشید مجبوریم از اصطلاح های معماری استفاده کنیم که البته با سده ترین زبان آنها برای شما تشریح خواهیم کرد، پله های ورودی تخت جمشید که در بخش شمالی این شهر تاریخی قرار دارد را اگر از تصاویر هوایی مشاهده کنید دقیقا شبیه به یک دست انسان است که گویی بچه ای را در آغوش خود کشیده.

این پلکان دارای یک پاگرد در میان راه است و در قبل از این پاگرد یک محیط 10*7 متر می باشد که ارتفاع آن از زمین 20 سانتیمتر بوده و در آن تعداد شصت و سه پله سنگی همراه با سنگ فرش های بی نظیر به چشم میخورد.

تصاویر تخت جمشید - عکس پرسپولیس شیراز تصاویر تخت جمشید - عکس پرسپولیس شیراز

پس از این پاگرد تعداد چهل و هشت پلکان سنگی دیگر را مشاهده می کنیم که ارتفاع آن از پاگرد اول دوازده متر می باشد و در مجموع در این پله های سنگی ورودی تخت جمشید تعداد صد و یازده پله را رویت می کنیم.

در بین معماران برجسته و مورخین درباره چرایی کوتاه بودن پله های ورودی تخت جمشید همیشه اختلاف نظرهایی وجود داشته ، برخی معتقدند علت کوتاه بودن ارتفاع این پلکان های سنگی این بوده که سواره نظام بتواند وارد تخت جمشید شوند و مورخین دیگری بر این عقیده اند که ورود حیوانات به داخل مجموعه ممنوع بوده و علت کوتاهی این پله ها عبور و مرور راحت مردم و پادشاهان و سیاسیون بوده است.

تصاویر تخت جمشید - عکس پرسپولیس شیراز تصاویر تخت جمشید - عکس پرسپولیس شیراز

در کنار این پلکان های سنگی شما بخش های مربع شکل را مشاهده می کنید که به آنها کنگره می گویند و در آن محیط سربازان محافظ و دژبان ها به صورت شیفتی به پاسبانی میپرداختند، این کنگره ها که با ارتفاع شصت و چهار سانتیمتر خود از عجایب هنرهای هخامنشیان می باشد از بخش های دیدنی این شهر باستانیست.

تصاویر تخت جمشید - عکس پرسپولیس شیراز تصاویر تخت جمشید - عکس پرسپولیس شیراز

درب فرعی تخت جمشید

در همان منطقه شمالی تخت جمشید محل ورودی دیگری به چشم میخورد که به گفته مورخین آن محل عبور و مرور افراد مهم و شاهزاده ها بوده و البته امروزه اثری از درب مجموعه نیست و فقط خراشیدگی این دربه به روی سنگ صفه بزرگ به چشم می خورد ، نکته قابل توجه درباره این درب ورودی آن است که برخی دیگر از دانشمندان تاریخی بر این باورند که در آن سالها در این بخش از تخت جمشید زیارتگاهی ویژه زرتشتیان قرار داشته که امروزه هیچ اثری از آن باقی نمانده است.

تصاویر تخت جمشید - عکس پرسپولیس شیراز تصاویر تخت جمشید - عکس پرسپولیس شیراز

دروازه ملل تخت جمشید

در اکثر والپیپرهای گردشگری ایران یک دروازه را از تخت جمشید مشاهده می کنید که دارای دو سر ستون بوده و بالای آن با یک سنگ بزرگ پوشیده شده است ، به این دروازه که پس از صفه واقع شده است دروازه ملل می گویند که در نزدیکی کاخ مهم آپادانا که پادشاهان در آن حضور داشتند قرار دارد.

دروازه ملل جایی بوده است که افراد و قبایل تحت نظر هخامنشیان برای برگزاری جلسات کاری با پادشاهان هخامنشی در آن محل منتظر می ماندند تا دستور ورود را پیدا کنند، این دروازه را خشایارشاه به شهر تاریخی تخت جمشید اضافه کرد و جز زیباترین دیدنی های این شهر محسوب می گردد.

تصاویر تخت جمشید - عکس پرسپولیس شیراز تصاویر تخت جمشید - عکس پرسپولیس شیراز

ستون های دروازه ملل

مصالح به کار رفته برای ساخت این دروازه بیشتر آجرهای خشتی و سنگ های تراشیده شده می باشد که ارتفاع آن از سطح صفه هجده است ، خود این محیط که در گذشته سرپوشیده بوده و در ماقبل از کاخ اپادانا قرار داشته با مساحت ششصد و دوازده متر نشان دهنده مدرنیته بودن حکومت هخامنشیان را می دهد.

چهار ستون زیبا پس از دروازه قابل رویت است که با کمک مهندسین معماری ایرانی و ایتالیایی در سال 1965 میلادی مرمت شدند و امروزه از زیباترین ستون های تخت جمشید هستند که گردشگران زیادی در ان منطقه تصاویر سفر خود را تهیه می کنند.

تصاویر تخت جمشید - عکس پرسپولیس شیراز تصاویر تخت جمشید - عکس پرسپولیس شیراز

ارتفاع ستون های دروازه ملل

ارتفاع هر یک از این ستون ها در دروازه ملل شانزده متر می باشد و ارتفاع کل آن از سطح زمین قبل از پلکان ورودی سی و سه متر است، اگر دقت بیشتری به خرج دهی متوجه می شوید که در دروازه ملل دارای یک بخش ورودی و دو بخش خروجی می باشد که در مقابل درب ورودی آن کتیبه های فراوانی با خط میخی دیده می شود.

مهم ترین کتیبه ای که در دروازه ملل تخت جمشید رویت می شود با این معناست : هر آنچه دیده می شود و زیباست به خواست و اراده اهورامزداست .

در نقوشی که در در ستون های دروازه همه ملل به چشم میخورد عکس یک انسان بالدار ، دو گاو و سر یک انسان هخامنشی تراشیده شده است که هنر مجسمه سازی ایرانیان باستان را به رخ دیگران می کشد.

تصاویر تخت جمشید - عکس پرسپولیس شیراز تصاویر تخت جمشید - عکس پرسپولیس شیراز

کاخ آپادانا تخت جمشید

مهم ترین بخش و در واقع اصلی ترین بخش تخت جمشید یا پرسپولیس در مرودشت استان فارس کاخ آپاداناست ، داریوش اول کاخ آپادانا را با زیباترین شکل بنا کرد که در آن علاوه بر حکومت جشن های مهم ایرانیان باستان نظیر نوروز ، سیزده بدر و شب یلدا برگزار می شده است.

این کاخ دارای سی و شش ستون سنگی زیبا، چهار برج سنگی ، سه ایوان بزرگ و چهار کنگره می باشد و برای ورود به آن دو پلکان سنگی در مقابل ایوان های شمالی و جنوبی تعبیه شده است ، همچنین زیباترین کتیبه های تخت جمشید در کاخ آپادانا قرار گرفته است که با خط میخی لرزه بر اندام بازدید کنندگان می اندازد.

تصاویر تخت جمشید - عکس پرسپولیس شیراز تصاویر تخت جمشید - عکس پرسپولیس شیراز

دیدنی های کاخ آپادانا

در بیرون مجموعه آپادانا یک محیط بزرگ حیات مانند به چشم میخورد که در آن یک تخته سنگ بزرگ مشاهده می شود و حتی امروزه مورخین نتوانسته اند کاربرد این سنگ را درک کنند، بخش های ورودی آب از قنات های نزدیک در این حیات دیده می شود که بوسیله آن آب وارد کاخ آپادانا می شده.

پلکان سنگی ورودی به این حیات دارای سنگ های تراشی هایی از پادشاهان کشورهای خارجی در آن سالها می باشد که در دست هر یک از آنها کادو و هدایای بی شماری رویت می شود.

ایوان شمالی کاخ آپادانا هزار و پانصد متر مساحت دارد و دارای دو پلکان سنگی ورودی به حیات مجموعه می باشد ، تمام سنگ های قابل رویت در این ایوان دارای نقوش زیبا و متحیط کننده ای از هخامنشیان هستند.

تصاویر تخت جمشید - عکس پرسپولیس شیراز تصاویر تخت جمشید - عکس پرسپولیس شیراز

ایون شرقی کاخ آپادانا

در ایوان شرقی دو ستون دارای شیرهای دوسر به چشم میخورد که ارتفاع ان از سطح زمین چهارده متر می باشد و محل ورود پادشاه برای تماشای لشکریانش بوده است، به گفته مورخین تالار اصلی کاخ آپادانا دارای ظرفیت یکصدهزار نفر بوده که در آن سالها تمام این کاخ سرپوشیده بوده است.

این تالار مرکزی دارای بیست متر ارتفاع می باشد و نقش و نگارهای زیبا از حیوانات و سربازان هخامنشی به چشم میخورد.

از مهم ترین سنگ تراشی هایی قابل رویت در تالار اصلی اپادانا عکس شیر گاو شکن است که به معنای پادشاه و زادگاه خورشید بوده و شب یلدای ایرانی از همین رو گرفته شده است.

تصاویر تخت جمشید - عکس پرسپولیس شیراز تصاویر تخت جمشید - عکس پرسپولیس شیراز

کاخ داریوش یا کاخ تچر تخت جمشید

کاخ تچر از دیگر بناهای دیدنی در کاخ آپادانا است که آن را داریوش اول شخصا بنا نهاد ، این کاخ دقیقا رو به طلوع خورشید می باشد و ارتفاع آن از خود کاخ و عمارت اپادانا در تخت جمشید سه متر بالاتر می باشد ، از نمای کلی کاخ تچر یا کاخ داریوش دقیقا مستطیل شکل است و در آن سنگ هایی به شچم میخورد که حتی امروزه می توان چهره خودتان را در آن مشاهده کنید ، در برخی کتب تاریخی درج شده که این کاخ بهکاخ آینه شهرت داشته تا پادشاهان و خانواده هایشان خودشان را در سنگ های بسیار مسطح رویت کنند.

READ  مرکز خرید سپهر لوکس ترین مجتمع تجاری شیراز با راهنما | این تودی

تصاویر تخت جمشید - عکس پرسپولیس شیراز تصاویر تخت جمشید - عکس پرسپولیس شیراز

دیدنی های کاخ تچر تخت جمشید

از بخش های مختلف کاخ تچر می توان به ایوانی در جنوب مجموعه اشاره کرد که دارای هشت ستون سنگیست و یا دو اتاق در بخش شمالی آن اشاره کرد که هر یک دارای چهار ستون سنگی زیباست، تالار اصلی کاخ تچر دارای 4 ستون سنگیست که در چهار گوشه آن اتاق هایی مربع شکل قرار داشته و امروزه فقط ستون های آن باقی مانده است.

تعداد کتبیه های خط میخی در کاخ تچر به قدریست که امروزه از آن به عنوان موزه خط یاد می کنند و در مقالات بعدی به معرفی هر یک از این کتیبه ها خواهیم پرداخت.

در انتهای کاخ تچر داریوش کاخ دیگری به نام کاخ ه قرار دارد که پس از حیات جنوبی این مجموعه واقع شده است.

تصاویر تخت جمشید - عکس پرسپولیس شیراز

کاخ ه تخت جمشید

در کاخ ه که در حیات جنوبی کاخ تچر قرار دارد آثار تراشیده شده به روی سنگ و کتیبه های فراوانی به چشم میخورند که از جمله آنها می توان به عکس زیبای شانزده سرباز هخامنشی اشاره داشت، مورخین این کاخ را به اردشیر سوم نسبت می دهند و برخی می گویند این کاخ از دوره داریوش اول تا اردشیر سوم ساختش به طول انجامید.

تصاویر تخت جمشید - عکس پرسپولیس شیراز

کاخ هدیش تخت جمشید

کاخ هدیش که امروزه به غیر از چند کتیبه و سرستون از آن چیزی باقی نمانده است دقیقا جز سازه هاییست که در بالاترین ارتفاع از صفه اصلی تخت جمشید واقع شده و مساحت کلی این کاخ که خشایارشاه اول آن را بنا نهاده دوزهار و پانصد و سی و پنج متر مربع می باشد.

هر یک از دیوارهای آن سی و شش متر طول دارد و هر کدام دارای شش ستون هستند، در بالاترین نقطه یک تالار اصلی رویت می شود که دارای دوازده ستون زیباست و در راست و چپ آن اتاق هایی دیده می شود که ویژه استراحت پادشاهان و محافظت نگهبانان ساخته شده بودند.

از کاخ هدیش دو پلکان وجود دارد که آن را به کاخ د و کاخ تچر متصل می کند و در هر یک از گلپان ها پاگردی بزرگ قرار دارد که شما می توانید همه شهر مرودشت را از آن مشاهده کنید.

تصاویر تخت جمشید - عکس پرسپولیس شیراز

کاخ د و ج تخت جمشید

از دیگر کاخ های موجود در تخت جمشید کاخ ج و د می باشد ، این کاخ ها در سمت راست کاخ تچر و در بالای کاخ ه واقع شده اند و در آن تصاویری سنگ از سربازان هخامنشی، خدمه و خوراکی های آن سالها به چشم میخورد که پس از افول هخامشیان تا دوره حکومت ساسانیان از این کاخ ها استفاده می شده است.

برخی از مورخین بر این عقیده اند که کاخ ج و د برای زیارت زرتشتیان تعبیه شده است ، امروزه اثری از کاخ د نمی باشد به غیر از حدس و گمان ها و فقط کاخ ج است که با چندین کتیبه شکسته و سرستون سنگی بی نظیر قبال رویت می باشد.

تصاویر تخت جمشید - عکس پرسپولیس شیراز

کاخ ملکه تخت جمشید

کاخ ملکه که خیلی آن را حرمسرای هخامنشیان می پندارند امروزه به عنوان دفتر اداری و موزه تخت جمشید استفاده می گردد، این کاخ ال شکل که هر کدام از اضلاع آن مستطیل هستند از سمت چپ به کاخ آپادانا و سمت راست به کاخ سه دروازه راه پیدا می کند.

ورود خیلی از افراد و سربازان به حرمسرا یا کاخ ملکه در آن سالها ممنوع بوده است و امروزه از آن فقط یک تالار و چهار ستون سنگی زیبا باقی مانده است، کتیبه هایی که در این کاخ به چشم میخورد به زبان های عیلامی، میخی و بابلی می باشند که همه مورخین ساخت آن را به خشایارشاه اول نسبت می دهند.

تصاویر تخت جمشید - عکس پرسپولیس شیراز

موزه تخت جمشید

موزه تخت جمشید از بخش های دیدنی دیگر پرسپولیس می باشد که در آن آثاری از دوره های مختلف هخامنشیان به چشم میخورد، این موزه در بین ساعات 8.30 الی 18 قابل بازدید می باشد و در آن یک ایوان اصلی و دو بخش گالری قرار دارد.

از کتیبه های مختلف کاخ ملکه و حرمسرا تا ظروف سفالی و سنگی هخامنشی ، بخش هایی از صنایع دستی مورد استفاده در آن سالها ، تعداد زیادی نیزه و شمشیرهای مختلف و جمع کثیری از زیورآلات و طلا در موزه تخت جمشید قابل بازدید عموم گردشگران می باشد.

برای ورود به این موزه باید هزینه سوا از هزینه ورودی که برای ایرانی ها 3 و برای خارجی ها 20 هزار تومان است پرداخت نمایید.

تصاویر تخت جمشید - عکس پرسپولیس شیراز

کاخ سه دروازه تخت جمشید

دقیقا در مرکزی ترین نقطه تخت جمشید کاخ سه دروازه به چشم میخورد که دارای سه درب ورود و خروج می باشد ، در برخی از کتاب های تاریخی از این کاخ با نام کاخ شورا ذکر می کنند ، کاخ سه دروزاه به دستور اردشیر اول ساخته شده و در آن جلساتی برگزار می شده که دارای رسمیت چندانی نبوده و سیاسیون با یکدیگر دیدار می کردند.

این کاخ دارای سبک معماری هخامنشی مربع شکل می باشد و با 4 ستون سنگی از دور قابل رویت است، در بخش های مختلف داخل کاخ سه درواه یا کاخ شورا می توان به ایوانی بزرگ و اتاق های ویژه خدمه و سربازان اشاره کرد.

تصاویر تخت جمشید - عکس پرسپولیس شیراز

خزانه پرسپولیس تخت جمشید

خزانه پرسپولیس یا خزانه تخت جمشید ااز دیگر بناهای تاریخی قابل بازدید دز تخت جمشید می باشد که در آن چندین تالار، ایوان، اتاق نگهبانان و پلکان سنگی به چشم میخورد و مورخین آن را به دوره حکومت اردشیر فرزند داریوش اول نسبت می دهند.

این خزانه که در طول تاریخ بارها بر متراژ آن افزوده گردید جایی بوده که طلا، جواهر و سکه های هخامنشیان در آن نگهداری می شده است و در هنگامی که اردشیر اول به حکومت رسید به علت عدم وجود فضای کافی آن را گسترش داد تا تعداد بیشتری از جواهرات را در آن جای دهد.

این تالار دارای از نود و نه ستون و یک تالار بزرگ در میان این ستون ها می باشد و در بخش های دیگر آن اتاق ها و ایوان های زیبا و سنگفرش شده ای به چشم میخورد.

تصاویر تخت جمشید - عکس پرسپولیس شیراز

کاخ صد ستون تخت جمشید

در سمت راست کاخ آپادانا دومین کاخ پهناور تخت جمشید به نام کاخ صد ستون با مساحت چهار و ششصد متر قرار دارد که از نمای هوایی کاملا مربع بوده و هر یک از بخش های کناری آن شصت و هشت متر طول دارد ، ستون های موجود در کاخ صد ستون با ارتفاع چهارده متر و در ده ردیف ده ستونه قرار گرفته اند.

از بخش های موجود در این کاخ می توان به دو ایروان بزرگ، یک حیات بزرگ در ضلع غربی و چندین اتاق که به گفته مورخین محل استراحت سربازان هخامنشی بوده است رویت می شود که البته امروزه خیلی از آنها از بین رفته اند.

کتیبه کاخ صد ستون

مهم ترین کتیبه ای که در کاخ صد ستون دیده می شود به معنای آن است که این کاخ از دوره خشایار شاه تا دوره اردشیر شاه ساخت آن به طول انجامیده و چندین کتیبه دیگر بر درب های مختلف آن با زبان های بابلی و میخی رویت می شوند.

READ  خانه تاریخی داروغه مشهد برنده جایزه یونسکو با راهنما | این تودی

در سمت راست کاخ صد ستون ساختمانی به شچم میخورد که در اسناد تاریخی آنجا را محل استراحت سربازان مهم و رئیس گروهان های نظامی می دانند و در سامت راست همان ساختمان اوین خیابان دنیا به نام خیابان تخت جمشید با طول سیصد و سی متر به چشم میخورد که پادشاهان برای ورود و خروج از آن استفاده می کردند.

تصاویر تخت جمشید - عکس پرسپولیس شیراز تصاویر تخت جمشید - عکس پرسپولیس شیراز

دیوان سرا تخت جمشید

در بخش شمالی کاخ صد ستون کاخ دیگری به چشم میخورد که کاخ دیوان سرا نام دارد و ساخت آن به دلایلی نا معلوم به نیمه کاره مانده است، در این کاخ بیش از سی و سه هزار لوح و کتیبه های سنگی و گلی از دوره هخامنشیان کشف شده است که خیلی از زوایای حکومت متحیر کننده اجداد ما را روشن کرده است.

تصاویر تخت جمشید - عکس پرسپولیس شیراز

چاه سنگی تخت جمشید

از دیگر جاذبه های تاریخی موجود در تخت جمشید چاه سنگی با ارتفاع بیست و شش متر در زیر زمین می باشد، این چاه در نزدیکی کاخ خزانه واقع شده است و به صورت مربع دل سنگ را به صورت اضلاع چهار متر در چهارمتر تراشیده اند، علت حفر چاه علاوه بر تامین آب آشامیدنی تخت جمشید ، جلوگیری از ورود باران های سیل آسا به درون کاخ خزانه و آپادانا بوده است.

تصاویر تخت جمشید - عکس پرسپولیس شیراز

مقبره شاهی تخت جمشید

در بخش شمالی چاه سنگی مقبره شاهی به چشم میخورد که در دامنه کوه رحمت با ارتفاع چهل متر خودنمایی می کند، این مقبره که شبیه به یک غار سنگی می باشد در قلب کوه ها تراشیده شده است و به گفته مورخین در آن دو تن از پادشاهان نامی هخامنشی یعنی اردشیر دوم و سوم در آن مدفون هستند.

عناصر ویژه در زندگی ایرانیان باستان

با توجه به اعتقادات ایرانیان باستان نسبت به 4 اصل اصلی کره زمین یعنی باد ، خاک ، اب و آتش ، آنها اجساد مردگانشان را به دل خاک و آتش نمی سپردند و از همین رو در آن سالها به چندین صورت اجساد را تدفین می کردند، در روش اول آنها در دخمه هایی مرتفع رها می کردند تا خوراک پرندگان شوند و پس از آن استخوان ها را به خاک می سپرده اند و در روش دوم اجساد را به صورت مومیایی در می آوردند در خانه هایی نظیر مقبره کوروش به خاک می سپردند.

البته بعد داریوش این روش را تغییر داد و اجساد به صورت تابوت های سنگی و مهر و موم شده دفن می شدند، مقبره شاهی تخت جمشید که دقیقا شبهات فراوانی به مقبره داریوش در بیستون دارد دارای دو ستون ، اتاق چهارگوش مربعی و یک ایوان بزرگ رو به تخت جمشید می باشد.

تصاویر تخت جمشید - عکس پرسپولیس شیراز

سایت تخت جمشید

در سایت تخت جمشید که همه روزهای هفته میزبان گردشگران است و جز مهم ترین سایت های گردشگری خاورمیانه قرار دارد برنامه های مختلفی برای گردشگران در نظر گرفته شده که از مهم ترین آنها پخش ویدئوهایی تصویری به روی پروژکتورهایی عظیم برای گردشگران است.

البته برنامه های نمایشی آن فقط در روزهای تعطیلات نوروز و در روزهای 5 شنبه و جمعه هر هفته در فصل تابستان برگزار می شود و در آن شما می توانید با شیوه زندگی و عظمت حکومت هخامنشیان و همین طور با بخش های دیدنی مجموعه به طور کامل آشنا شوید.

هزینه شرکت در سایت تصویری تخت جمشید برای ایرانیان 3 و برای توریست ها 20 هزار تومان می باشد و ظرفیت این بخش فقط چهارصد نفر می باشد و در تاریخ های اعلام شده در ساعت هشت و نیم شب آغاز می شود.

تصاویر تخت جمشید - عکس پرسپولیس شیراز

دانستنی های تخت جمشید

درباره بنای تخت جمشید در استان فارس و در نزدیکی شهر مرودشت و شیراز اطلاعات و دانستنی های زیادی تا به امروز کشف شده است، این بنا به طور کلی به دست داریوش اول ساخته شد و نکات جالب آن این است که ساخت آن به گفته کتاب های مختلف باستان شناسی بین صد و بیست تا صد و نود سال به طول انجامید.

اکثر کاخ ها و سازه هایی که امروزه در تخت جمشید مشاهده می کنید تویط دو تن از پادشاهان بزرگ هخامنشی یعنی خشایارشاه و اردشیر اول ساخته شده اند و برخی دیگر به دست داریوش دوم و سوم.

برخی از باستان شناسان عقیده دارند که از تخت جمشید فقط در روزهای مهم سال یعنی نوروز و شب های یلدا و سایر جشن های باستانی ایرانی مورد استفاده قرار می گرفته است و برخی دیگر آنجا را محل حکومت پسا کوروشی می دانند.

زندگی هخامنشیان الگوی غربی ها

زندگی مردم در تخت جمشید امروزه الگو گرفته بسیار از کشورهای اروپایی و غربی است و در آن برای تمام مردم و سربازان بیمه های تامین اجتماعی و حقوق و مزایای زندگی در نظر گرفته می شده است و حتی برای بانوان باردار مرخصی با حقوق از طرف پادشاهان هخامنشی اجرا می شده.

تصاویر تخت جمشید - عکس پرسپولیس شیراز

حمله اسکندر مقدونی به تخت جمشید

این شکوه و عظمت تا سال 330 پیش از میلاد حضرت مسیح و حمله اسکندر مقدونی ادامه داشت ، در این حمله وحشیانه که اسکندر با یکصد هزار سرباز پیاده و سواره راهی پارسیان شد تا آجا را تسخیر کند و ابتدا شهر شوش از مهم ترین شهرهای ایرانیان و پس از آن مقر حکومت آریوبرزن شاهزاده مطرح ایرانی در محل استان کهکیلویه امروزی را تسخیر کرد و پس از آن با حمله ای بسیار وحشیانه تر به تخت جمشید شیراز حمله کرد و نیمی از آثار این شهر را با خاک یکسان کرد.

اسکندر مقدونی با مشاهده شکوه و عظمت تخت جمشید تصمیم گرفت که در آنجا زندگی کند که البته پس از گذشت چندین ماه با آتش سوزی عظیمی که در تخت جمشید رخ داد مجبور به ترک آن محل گردید ، ولی حکومت عجیب هخامنشیان برای همیشه از بین رفت و تنها از آن یادگاری باقی ماند.

حمله اعراب به تخت جمشید

با گذشت قرن ها و ورود حکومت ساسانیان و شکست آنها از اعراب در حمله ابتدای اسلام به ایران این بنا به کل فراموشی سپرده شد تا اینکه پهلوی اول دستور به مرمت و بازسازی و کشفیات بیشتر از تخت جمشید را صادر کرد و در آن سالها کم کم این بنا مورد بازسازی قرار گرفت.

تصاویر تخت جمشید - عکس پرسپولیس شیراز

معنای نام تخت جمشید

شاید در خیلی موارد نام پرسپولیس را شنیده باشید ، پرسپولیس نامی بود که یونانیان در آن دوره به تخت جمشید اتلاق می کردند و در زبان یونانی به معنای شهر پارسه می باشد، این نام تا دوره ساسانیان وجود داشت تا اینکه آنها نام این محل را به صد ستون تغییر دادند و علت آن وجود ستون های متعدد سنگی در تخت جمشید بود.

در واقع تخت جمشید از دوره ای گرفته شده است که مردم فقط ویرانه های این منطقه را مشاهده می کردند و توانایی خواندن خطوط میخی و بابلی را نداشتند و فقط تصویر شاهی را مشاهده می کردند که شباهت فراوانی به پادشاهی فردی در ایران زمین به نام جمشید داشت ، از همین رو آن محل را تخت جمشید نسبت دادند و با گذشت قرن ها به اشتباه مردم آن را تخت جمشید صدا می زنند.

در واقع نام اصلی این محل باستانی پارسه می باشد و شاعر برجسته یونانی آشیل آن را به پرسپ تولیس در اشعارش یاد می کرد.

سبک معماری تخت جمشید

در تخت جمشید با مساحت صد و بیست و پنج هزار متر مربع شاهد کاخ اجلاس، کاخ سیاسیون، کاخ ملکه، کاخ خزانه، کاخ تشریفاتی و بخش منازل مسکونی همگی از مصالح خشتی خام بودند و به همین علن در آتشسوزی بزرگ پس از حمله اسکندر از بین رفتند، یکی از باستان شناسان مطرح آلمانی بر این عقیده است که همه سازه های موجود در تخت جمشید یا پرسپولیس برگرفته از اشکال نجومی و مسیر تابش خورشید تعبیه شده اند و نشان از هنر و علم بالای هخامنشیان در ان سالها می دهد.

READ  پل خواجو اصفهان با تاریخچه، معماری و راهنمای گردش | این تودی

در ساخت ستون ها و سردر ها از معماری نسبت طلایی استفاده شده که در این سبک طول و عرض ستون ها و سردر ها طولانی ترین سازه های عادی می باشند ، از دیگر نکات قابل توجه در ساخت تخت جمشید در شهر پارسه ، استفاده از چوب درختان عظیم بوده است و در واقع ابتدا و انتهای ستون ها از سنگ استفاده شده است و در بین آنها از تنه درختان عظیم و مقاوم در برابر وزن سنگ ها استفاده گردیده است.

در نقاط اتصال چوب ها و سنگ ها از سرب داغ استفاده شده و در واقع نوعی جوش قوی در آن دوران بوده و باعث می شده که در برابر بادهای تند و بلایای طبیعی مقاومت بسیار بالایی از خود نشان دهد، از دیگر عناصری که در ساخت تخت جمشید شیراز بسیار استفاده گردید آثار مینیاتوری و نقوش برجسته سنگ تراشی شده از سران قوای هخامنشیان، خوراکی ها، شیوه زندگی، سرابازان و خدایان زرتشتی می باشد که در نوع خود متحیر کننده هستند.

تصاویر تخت جمشید - عکس پرسپولیس شیراز

مقیاس های معماری تخت جمشید

شاید از خود بپرسید در آن سالها که نه علم ریاضی و نه علم معماری اختراع شده بود چگونه مصالح و سازه ها به چنین دقتی ساخته شدند، این را دو باستان شناس هلندی کشف کردند که در آن قرن ها هخامنشیان در حکومتشان مقیاس هایی ایجاد کردند که به عنوان معیار در ساخت و سازها مورد استفاده قرار می گرفتند.

مهم ترین مقیاس آنها انگشت بوده است که هر انگشت با واحد امروزی  دو ممیز دو سانتیمتر طول دارد و مقیاس دیگری با نام کف وجود داشته که برابر با چهار انگشت یا هشت ممیز هشت سانتیمتر بوده است.

مقیاسی هم وجود داشته به نام مقیاس گام که برابر با شانزده انگشت یا سی و چهار سانتیمتر بوده و بزرگ ترین مقیاس در ساخت و ساز هخامنشیان مقیاس گز بوده که برابر با بیست و چهار انگشت یا پنجاه و دو سانتیمتر امروزی می باشد.

ابعاد پلکان تخت جمشید

در ساخت همه پلکان های سنگی تخت جمشید شما اعدادی را رویت می کنید که فرد هستند ، از آن رو که اعداد فرد دارای قداست در نزد ایرانیان باستان بوده و پلکان های کاخ آپادانا 78 گام طول و 9 گام بلندی دارد ، حال این گام ها را با واحدهایی که بالاتر به شما معرفی کردیم ضرب کنید تا میزان آنها را به سانتیمتر متوجه شوید.

در بین زرتشتیان و هخامنشیان اعداد سه ، هفت و نه از قداست بالایی برخودار بودند و از همین رو در همه اعدادی که در تخت جمشید به دست آمده ترکیبی از سه رقم بالا را مشاهده می کنیم، خود کاخ آپادانا دارای هفتاد و دو ستون سنگی زیباست ،همچنین در بخش پلکان اصلی ورودی تخت جمشید تعداد صد و یازد پله های سنگی را مشاهده می کنید که خود این عدد از ضرب عدد فرد سه در سی و هفت بدست می اید.

همچنین طول کاخ آپادانا برابر با دویست و سی و چهار گام می باشد که خود این عدد از ضرب عدد هجده در سیزده بدست می آید.

جنس سنگ های تخت جمشید

سنگ های بکار رفته در ساخت تخت جمشید از جنس سنگ های آهکی هستند که به گفته مورخین از معدن سنگ های آهکی در نزدیکی شهرستان مرودشت برداشت شده اند و به این منطقه منتقل شده است.

همچنین برخی از سنگ های این مجموعه از خود کوه رحمت در تخت جمشید برداشت شده اند.

انتقال سنگ های غول پیکر به تخت جمشید

حال مهم ترین سوال این است که چگونه سنگ ها را از فاصله چهل کیلومتری تخت جمشید به این منطقه منتقل کرده اند ، با کمک گیری از اسب های متعدد و ارابه های چوبی تخته سنگ ها را با زحمت و تلاش فراوان به این محل انتقال می دادند.

در محل سخت دیگری که در ساخت ستون ها و سقف های تخت جمشید بوده نحوه منتقل کردند این سنگ ها به ارتفاع 18 یا 22 متری کاخ می باشد ، برخی معتقدند که در آ سالها تپه هایی از شن را تعبیه می کردند و سنگ ها را با نیروی انسانی و حیوانی به ارتفاع و سرستون ها منتقل می کردند و برخی دیگر معتقدند که اولین داربست را هخامنشیان اختراع کرده اند و سنگ ها را بوسیله قرقره و طناب های مستحکم به ارتفاع بالا انتقال می دادند.

عدم استفاده از ملات در ساخت بنا

از اصول دیگر معماری شگفت انگیر تخت جمشید یا پرسپولیس یا پارسه در استان فارس این است که در روی هم گذاشتن این قطعات سنگی از هیچگونه ملاتی استفاده نشده و فقط سنگ ها با دقت بالا روی هم قرار گرفته اند، حال اینکه چگونه این سنگ ها در طول قرن ها همچنان پابرجاست این است که سطوحی که سنگ ها به روی هم قرار میگرفتند به صورت زبرتراش بوده و بخش هایی از آنها خالی شده تا به عنوان چاک در سنگ پایینی جا باز کنند و از تکان جلوگیری شود.

پس از آنکه ستونها و سردرها روی هم قرار می گرفتند تیم از سنگ تراشان هخامنشی با بهترین دقت و کیفیت بالا اقدام به تراشیدن آن سنگ ها می کردند که امروزه نقوش پادشاهان هخامنشی، سر گاو، شیرهای دو سر و سربازان هخامنشی را با زیبایی هر چه تمام تر رویت می کنید.

امکانات رفاهی تخت جمشید

برای رفاه حال گردشگران در این منطقه سرویس های بهداشتی، صندلی های استراحت، راهنمای گردشگری، آنتتن دهی موبایل ، رستوران و کافی شاپ های متعدد در نظر گرفته شده است.

چگونه به تخت جمشید برویم ؟

برای مراجعه به تخت جمشید باید از شهر شیراز به شهر مرودشت در نزدیکی شیراز مراجعه کنید، مرودشت در فاصله پنجاه کیلومتری شیراز قرار دارد و در بین اتوبان شیراز به اصفهان واقع شده است.

بهترین روش مراجعه به تخت جمشید یا پرسپولیس خرید بلیت تورهای گردشگری از هتل های معتبر شهر شیراز می باشد .

سخن پایانی

شما می توانید نظرات، تجربیات و سوالات خود را درباره تخت جمشید در بخش زیر کامنت کنید و یا در انجمن گردشگری این تودی با دیگران به بحث بگذارید.

بیشتر بخوانید

10
نقد و بررسی این تودی

بررسی شده توسط شیما محمدیان

ارزش تاریخی

10

ارزش معماری

10

مسیر و دسترسی

9.8

امکانات رفاهی

10

شرایط نگهداری

10
مزایا

  • مهم ترنی جاذبه تاریخی ایران
  • ثبت میراث جهانی یونسکو
معایب

  • شرایط نگهداری ضعیف

1

شیما محمدیان

تو بازار مترجمی زبان بودم و تقریبا هیچ درآمدی نداشتم ، وقتی با مدیر گروه این تودی آشنا شدم مسیر زندگی من تغییر کرد و تونستم از رشته مترجمی خودم استفاده کنم در بخش توریستی .

پاسخی بگذارید

جدیدترین مطالب