جاذبه های گردشگری خوزستانمجسمهمقبره

گورستان شیرهای سنگی ایذه

FavoriteLoadingافزودن به لیست علاقه مندی
آدرس
:
ایران، خوزستان، ایذه
مدت زمان بازدید
:
3 ساعت
ساعت دسترسی
:
شبانه روزی
ورودی
:
رایگان
تفریحات
:
عکاسی
امکانات
:
آنتن دهی موبایل
ثبت ها
:
میراث ملی ایران
افتخارات
:
گورستان تاریخی بختیاری ها
لوازم سفر
:
موبایل , وجه نقد , کارت بانکی , کفش راحتی , تنظیم باد
موقعیت روی نقشه گوگل
:

گورستان شیرهای سنگی از عجیب ترین جاذبه های گردشگری ایران در جنوب شهر ایذه و نزدیکی سنگ نگاره کول فرح ایذه و حدود سه کیلومتر که از این شهر دور می شویم در سمت راست جاده مسیری به سوی گورستان شیرهای سنگی شهسوار باز می شود. اینجا در دامنه کوه و رو به تالاب بندون، علاوه بر شیرهای سنگی، یک نقش برجسته عیلامی نیز وجود دارد که حدود ۳۷۰۰ سال قدمت دارد.

شیرهای سنگی نماد چیست؟

شیرهای سنگی نمادی از غیرت و شجاعت بختیاری هاست و در گذشته بر سر قبر بزرگان از این شیرهای سنگی زیبا قرار می دادند. در حال حاضر نیز این رسم وجود دارد و بر سر قبر بزرگان و افراد برجسته شیرهای سنگی می گذارند اما اهمیت این گورستان به خاطر تاریخ آن است. روی بدن شیرهای سنگی نیز نقش و نگارهایی مثل شمشیر و گُرز حکاکی شده که به نوعی نشان دهنده ویژگی های فرد مدفون در آن قبر است. همچنین اندازه شیرها نیز بستگی به جایگاه متوفی نزد بازماندگانش دارد.

شیر سنگی یا برد شیر نماد ایل بختیاری در استان خوزستان است که به نشانه شجاعت و دلاوری در شکار و جنگ بر سر مزار بزرگان قرار می‏دادند. در این تندیس ‏ها دست‏ های شیر به نشانه حراست به جلو کشیده شده و در پهلو مزین به نقوش شمشیر و خنجر می ‏باشد.

دانستنی های آرامستان تاریخی شهسوار

مشخصات متوفی نیز بر گرده آن نقر شده است. برای دیدین‏ شیرهای سنگی می‏ توانید راهی آرامستان شهسوار در انتهای روستای کهباد شوید. برای رسیدن به این آرامستان وارد جاده کمربندی ایذه به سمت اهواز شوید. روبروی پمپ بنزین جاده‏ای باریک به سمت شهسوار در روستای کهباد شهرستان ایذه وجود دارد که باید آن را دنبال کنید.

این آرامستان مربوط به دوره صفویه است و گفته می‏شود که حدود 60 شیر سنگی در اینجا وجود داشته است که متاسفانه اغلب تخریب شده‏ اند. اما شیرهای سنگی باقیمانده همچنان صلابت خود را حفظ کرده‏ اند. به نقش و نگار روی مزارها دقت کنید که هر کدام گواهی بر پیشینه کاری فرد متوفی می ‏باشد.

نوشته های مشابه

تمام شیرها به یک سو قرار داده شده‏ اند که احتمالاً باید رو به قبله باشد. کمی بالاتر از آرامستان در دل کوه نقش برجسته شهسوار وجود دارد. شاید در نگاه اول متوجه سنگ نگاره عیلامی در بالای کوه نشوید، اما جوینده یابنده است! کمی به سمت کوه جلوتر و بالاتر رفته تا به نقش برجسته 3700 ساله عیلامی برسید که نمایش بار عام یکی از شاهان عیلام است.

این آرامستان چندان شناخته شده نیست در حالیکه به عنوان ثروت معنوی ملی نمایانگر فرهنگ، ارزش‏ها و باورهای یک ملت است. امید است آنچنان که شایسته است نگهداری و حراست شود.‌


بیشتر بخوانید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا