جاذبه های گردشگری زنجان

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی زنجان

FavoriteLoadingافزودن به لیست علاقه مندی

وقتی به لیست جاذبه های گردشگری زنجان نگاه کنید کمی متعجب خواهید شد، جاهای دیدنی زنجان و اطراف زنجان در بخش جاذبه های طبیعی و تاریخی به قدری متنوع هستند که اکثر آنها در فهرست میراث ملی ایران به ثبت رسیده اند، جاذبه های گردشگری ایران در هر شهر و روستا به اشکال مختلف دیده می شوند، استان زنجان از این قاعده مستثنی نمی باشد، در ادامه با لیست بهترین جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی زنجان آشنا می شوید، با این تودی همراه باشید.

پیست اسکی پاپایی زنجان

پیست اسکی پاپایی

بالغ بر هفت ماه از سال پیست اسکی پاپایی امکان انجام تفریحات زمستانی را به علاقه مندان می دهد، این پیست زیبا در فاصله 44 کیلومتری از جنوب شهر زنجان از توابع شهرستان ایجرود واقع شده است که مساحت آن به هشتاد هکتار افزای شپیدا می کند، از آنجایی که این مکان دارای تپه های کمتری نسبت به پیست های اسکی حرفه ای همچون توچال است، تفریحات در آن بدرد افراد آماتور و عادی میخورد.

رودخانه قزل اوزون زنجان

رودخانه قزل اوزون

در بخش جاذبه های طبیعی زنجان به رودخانه قزل اوزون می رسیم، این رودخانه دیدنی با آب های قرمز رنگ عجیبش مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی قرار دارد، تامین آب آن از رشته کوه چهل چشمه در استان کردستان بوده که در نهایت وارد این مسیر می شود، در نیمه اول سال مردشمر و طبیعت گردان برای برپایی پیک نیک به این منطقه سفر می کنند.

غار کتله خور زنجان

غار کتله خور

یکی از زیباترین جاهای دیدنی زنجان در هشتاد کیلومتری نواحی جنوبی زنجان در نزدیکی خدابنده وسیع ترین غاز آبی – خشکی دنیا با نام غار کتله خور دیده می شود، قندیل های آویزان این غار با شکلی عجیب در اشکال گوناگون وجود دارد، در مجموع این غار دارای سه طبقه از جنس استالاگمیت و استالاگتیت ها می باشد که قدمت آن به دویست میلیون سال قبل بر می گردد، همچنین در آینده با ادامه کشفیات درون غاری و حفاری ها، این محل رکورد غار علیصدر را خواهد شکست.

نوشته های مشابه

آبشار شارشار از جاذبه های طبیعی زنجان

آبشار شارشار

آبشار شارشار یکی دیگر از جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی زنجان می باشد که در نزدیکی دریاچه تهم این استان در بخش شمال غربی زنجان قرار گرفته است، فضای سبز ایده آل اطراف ابشار باعث شده در فصل تابستان هزاران نفر علاقه مند به طبیعت گردی بساط پیک نیک خود را در این محل برپا نمایند.

دریاچه پری یا خندقلو در زنجان

دریاچه پری یا خندقلو

یکی دیگر از جاذبه های طبیعی استان زنجان همین دریاچه پری که بومیان آن را خندقلو خطاب می کنند، می باشد، در 9 ماه نخست سال مسافران زیادی در این استان مسیر خود را به سمت شهرستان ماه نشان کج می کنند تا از این مکان دیدنی بازدید داشته باشند.

تپه های آلا داغ لار از عجایب ایران

تپه های آلا داغ لار

از بهترین جاذبه های گردشگری ماه نشان و جاهای دیدنی استان زنجان تپه های آلا داغ لار یا کوه های رنگین کمانی می باشد، این کوه ها که نمونه ای از آن در کشور شیلی از امریکای لاتین دیده می شود از جنس خاک رس می باشد و بی شک در کنار منطقه طبیعی درک در چابهار، از عجیب ترین جاذبه های طبیعی ایران محسوب می شوند.

پل میر بها الدین از جاذبه های تاریخی زنجان

پل میر بها الدین

در ادامه لیست جاذبه های گردشگری زنجان به یکی از جاذبه های تاریخی زنجان می رسیم، پل میر بها الدین که بومیان آن را با نام پل کهنه می شناسند در در جاده زنجان به سمت کردستان عرض رودخانه زنجان رود را طی کرده است، این پل به طور کلی با آجر طراحی و ساخته شده و قدمتش به زمان پادشاهی ناصرالدین شاه قاجار بر می گردد، اهمیت و معماری دیدنی پل کهنه باعث شد که در سال 1377 خورشیدی به فهرست میراث ملی ایران هم اضافه شود.

مسجد خانم در زنجان

مسجد خانم

در بخش اماکن مذهبی هم زنجان ید طولایی دارد، مسجد خانم زنجان به جا مانده از حکومت قاجارها در این منطقه می باشد و از معدود مساجد تاریخی ایران بدون گنبد است، برای بازدید از این مسجد دیدنی به منطقه فخیم الدوله در شهر زنجان مراجعه کنید؛ جمیله خانم از شخصیت های برجسته تاریخی این مرز و بوم در ساخت این محل کوشش بسیاری کرد که از همین رو نام آن را از این شخصیت گرفته شده است.

حمام حاج داداش در زنجان

حمام حاج داداش

از دیگر جاهای دیدنی زنجان حمام حاج داداش از دوران صفویان می باشد، امروزه در این محل تاریخی یک سفره خانه با سرو غذاهای اصیل ایرانی فعالیت دارد، میل غذا در میان گردش های درون شهری خود را در این محل فراموش نکنید، کاشی های فیروزه ای رنگ این حمام در همان ابتدای ورود چشم شما را مات خود خواهند کرد.

موزه باستان شناسی و مردان نمکی در زنجان

موزه باستان شناسی و مردان نمکی

مردان نمکی در سلسله هخامنشیان در ایران باستان با ریش و موهای بلند سفید رنگ شهرت داشتند، امروزه عمارت ذوالفقاری در شهر زنجان که خود سازه های قجری می باشد میزبان موزه باستان شناسی و تعدادی مومیایی از مردان نمکی هخامنشی می باشد و از جالب ترین جاذبه های دیدنی ایران قلمداد می شود.

مسجد جامع زنجان

یکی از زیباترین مساجد جامع کشور همین مسجد جامع زنجان که در عکس مشاهده می کنید، است، این مسجد 4 ایوانی و دیدنی توسط یکی از فرزندان متعدد فتحعلی شاه قاجار بنا گردید و امروزه از پر بازدید ترین اماکن مذهبی این شهر محسوب می شود.

ائل داغی یا بام زنجان

ائل داغی یا بام زنجان

در شمالی ترین نقطه زنجان در بالای کوه گاو زنگ منطقه تفریحی توریستی ائل داغی با لقب بام زنجان دیده می شود، مجموعه ای از امکانات گردشگری مناسب همچون کافه رستوران، فضای سبز، زمین بازی، آلاچیق ، قایق سواری و آبشارهای مصنوعی در آن تعبیه شده که با آب و هوای بکر و ایده آل در نیمه اول سال خوراک طبیعت گردی می باشد.

دودکش جن و قلعه بهستان در زنجان

دودکش جن و قلعه بهستان

بی شکز از بهترین شهرهای استان زنجان ، ماه نشان می باشد، تعداد جاذبه های طبیعی و تاریخی خاص این شهر باعث شده همیشه مورد توجه مردم قرار گیرد، دودکش جن و قلعه بهستان که در کتب تاریخی از آن با نام کهن دژ یاد شده از جمله جاذبه های ماه نشان محسوب می شوند، این پدیده که با گذشت میلیون سال فرسایش بوجود آمده از مرکز شهر زنجان 110 کیلومتر فاصله داشته و شکل عجیب و ترسناکی به خود گرفته که بومیان آن را محل زندگی اجنه می پندارند.

بازار زنجان

بازار زنجان

بازار زنجان از طولانی ترین و زیباترین بازارهای سنتی ایران زمین می باشد که در آن تعداد 56 ورودی و راسته دیده می شود، علاوه بر اینکه در این محل فصرت خوبی برای خرید سوغاتی و صنایع دستی استان خواهید داشت، می توانید از اماکن تاریخی این مکان همچون کاروانسراهای متعدد آن دیدن کنید.

موزه رختشویخانه زنجان

موزه رختشویخانه

موزه مردم شناسی زنجان در بهترین سازه رختشویی جهان قرار دارد، رختشویخانه زنجان که در قرن های دور به علت برودت هوا در منطقه برای بانوان این مرز و بوم ساخته شد امروزه میزبان یک موزه جذاب است تا همه رده های سنی بتوانند از تاریخچه و فرهنگی مردم فرهیخته زنجان آگاه شوند.

معبد اژدها یا داش کسن

پس از حمله وحشیانه چنگیز خان مغول به ایران زمین و غارت کشور با روی کار آمدن ایلخانیان در آن سالها ، اشخاص برجسته این حکومت به معماری و فرهنگ مردم ایران علاقه پیدا کردند، از همین رو سازه هایی با سبک معماری ترکیبی ایرانی و چینی تاسیس شد که یکی از مهم ترین آنها معبد اژدها یا داش کسن است، البته خیلی از مردم عقیده دارند در این محل صدای اجنه به گوش می رسد !

گنبد سلطانیه ثبت یونسکو

گنبد سلطانیه ثبت یونسکو

یکی از بهترین جاذبه های تاریخی ایران که در فهرست میراث جهانی یونسکو هم به ثبت رسیده است، گنبد سلطانیه می باشد، در کتاب گینس گنبد آجری این محل مقدس با رکورد بزرگ ترین گنبد آجری به ثبت رسیده و حکومت ایلخانیان آن را بنا کردند، در گذشته این گنبد میزان مردم برای مشاهده طلوع و غروب آفتاب بود و به نوعی یک ساعت بومی بود.

سخن پایانی

حال که با جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی زنجان آشنا شدید می توانید در بخش زیر نظرات، سوالات و تجربیات خود را کامنت کتید.


بیشتر بخوانید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

منبع
تالیف: این تودی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا