نام شهر یا مکان
Generic filters
جاذبه های گردشگری خوزستانمقبره

مقبره دانیال نبی شوش یکی از پیامبران قوم یهود در ایران

FavoriteLoadingافزودن به لیست علاقه مندی
مطالب مرتبط
رزرو هتل

مقبره دانیال نبی شوش یکی از مهم ترین جاذبه های مذهبی در استان خوزستان می باشد که سالانه سیل عظیمی از گردشگران داخلی و خارجی را به خود جذب می کند، این ارامگاه مربوط به قرن 7 قبل از تولد حضرت مسیح است که در این مقاله و در ادامه معرفی جاذبه های گردشگری ایران با تاریخچه، آدرس، تصاویر و دانستنی های لازم در سفر آن اشنا خواهید شد، همراه این تودی باشید.

لینک های پیشنهادیرزرو هتل کیش☀️ رزرو هتل استانبول☀️ رزرو هتل دبی
 • آدرس مقبره دانیال نبی : کره زمین، قاره اسیا، ایران، استان خوزستان، شوش، خیابان امام خمینی
 • ساعات بازدید : شبانه روزی
 • مدت زمان پیشنهادی بازدید : 2 ساعت
 • ویژگی های بارز : یکی از مقبره های پیامبران الهی در کشور ایران
 • ثبت در میراث ملی و یونسکو : با شماره 51 در سال 1310 شمسی در میراث ملی
 • امتیاز در این تودی : 4.4 از 5
 • امکانات رفاهی و دیدنی ها : نمازخانه، سرویس بهداشتی، تاکسی سرویس، آنتن دهی خوب موبایل، بازار در نزدیکی، فروشگاه، پمپ بنزین در یک کیلومتری، پمپ گاز در 4 کیلومتری،
 • نکات منفی بازدید : عدم وجود امکانات مناسب رفاهی
 • لوازم مورد نیاز بازدید : وجه نقد، کارت بانکی، موبایل، پوشش اسلامی
 • دیدنی های نزدیک : موزه شوش، کاخ آپادانا شوش ، قلعه شوش
 • AddressImam Khomeini St., shush, Khuzestan Province, Iran

تصاویر مقبره دانیال نبی شوش تصاویر مقبره دانیال نبی شوش تصاویر مقبره دانیال نبی شوش

مقبره دانیال نبی شوش

مقبره دانیال نبی در شهر شوش استان خوزستان یکی از مهم ترین جاهای دیدنی نزدیک اهواز می باشد ، این آرامگاه در طول تاریخ دستخوش تخریب های فراوانی بود که مهم ترین آن سیل سال 1245 هجری شمسی در دوره قاجارها بود که نیمی از آن را با خود برد، البته پس از آن یکی از افراد نیکوکار شهر شوش بنا به حالت اولیه خودش بازگرداند .

بقعه امامزاده یحیی سبزوار
بخوانید

حضرت دانیال نبی (ع) مورد احرتام تمام ادیان از جمله شیعیان و ایرانیان می باشد ، به طوری که در روزهای مهم سال و بویژه عید نوروز مردم برای ادای احترام به مقبره وی سفر می کنند، همچنین در روزهای مهم دین یهود ، یهودیان ایران به آرامگاه دانیال سفرهای زیارتی فراوانی انجام می دهند.

تصاویر مقبره دانیال نبی شوش تصاویر مقبره دانیال نبی شوش

دیدنی های مقبره دانیال نبی شوش

در سفر خود به شهر شوش و بازدید از آرامگاه دانیال با دیدنی ها و بخش های مختلفی روبرو خواهید شد، اولین بخش صحن روباز و ورودی مقبره می باشد، این زیارتگاه دارای دو بخش ورودی با سبک معماری ایرانی – اسلامی بوده که در آن با استفاده از کاشی کاری هایی زیبا جلوه ای با شکوه به خود گرفته است.

مقبره دانیال نبی

در ابتدای ورودی به بخش مقبره دانیال دو گلدسته زیبا با ارتفاع 10 متر مشاهده خواهید کرد که به گفته مورخین در سال 1291 هجری شمسی به محیط اضافه شدند، ضریح دانیال با ابعاد 7 متر در 7 متر مربع شکل با تزئینات آینه کاری همانند سایر ضریح های اسلامی در مرکز سالن دیده می شود که در داخل سالن اصلی شما زیباترین اصول معماری بکار رفته ایرانی – اسلامی را از نزدیک مشاهده خواهید کرد.

تصاویر مقبره دانیال نبی شوش تصاویر مقبره دانیال نبی شوش

بقعه اصلی دانیال

همانند حرم حضرت امام رضا (ع) و خیلی از نامداران دیگر ، مقبره و محل دفن اصلی دانیال در زیرزمین مجموعه واقع شده است، نکته قابل توجه درباره این بقعه آن است که در کف این زیرزمین بلوک هایی استفاده شده که قابلیت برداشته شدن را دارند و زیر آن رودخانه باستانی شاوور جریان دارد، بقعه اصلی در اتاقکی با محیط 7 در 7 متر و ارتفاع 1.85 سانتیمتر قرار گرفته که با سنگ قبری زیبا مزین به نام حضرت دانیال قابل بازدید هستند.

لینک های پیشنهادیخرید بلیط اتوبوس☀️
مناطق دیدنی بندر امام خمینی
بخوانید
خرید بلیط اتوبوس مشهد☀️ بلیط اتوبوس تهران

تصاویر مقبره دانیال نبی شوش تصاویر مقبره دانیال نبی شوش

گنبد مخروطی دانیال شوش

نماد مقبره دانیال نبی ، گنبد مخروطی شکل آن با 20 متر ارتفاع می باشد، این سبک گنبدها را در بخش های جنوبی کشورمان به وفور می توان دید که در بین بومیان به گنبد آناناسی یا گنبد پلکانی شهرت دارد، به گفته دانشمندان این گنبد در سال 1275 خورشیدی بازسازی شد و دقیقا به روی ضریح اصلی قرار دارد، سبک معماری جنوبی ایرانی را به وضوح می توان در ساخت گنبد مخروطی حضرت دانیال مشاهده کرد.

تصاویر مقبره دانیال نبی شوش تصاویر مقبره دانیال نبی شوش

بیوگرافی دانیال نبی

چهارمین فرزند از اولین همسر حضرت یعقوب (ع) از قوم بنی اسرائیل در قرن هفتم قبل از میلاد مسیح حضرت دانیال نبی بود که با لقب نبی الله در جامعه مذهبی دنیا شناخته می شود، وی که در محدوده بیت المقدس سابق زندگی می کرد به عنوان اسیر جنگی در سن کودکی به بابل در ایران ارسال شد و در آنجا پس از سالها اسارت با تعبیر خواب ها و پیشگویی های بی نظیرش مورد توجه پادشاهان هخامنشی قرار گرفت.

امامزاده شفیع شاندرمن
بخوانید

در برهه ای از زندگی دانیال ، وزیر داریوش کبیر در ایران شد و پس از آن به شهر شوش در نزدیکی بابل سابق کوچ کرد ، وی در دوره زندگی خود تمام نمازهای عبادی خودش را به سمت اورشلیم میخواند و ازهمین رو دشمنان زیادی پیدا کرد تا جایی که در یکی از کتب درج شده مردم وی را به چاهی به نام چاه شیران که در آن شیرها نگهداری می شدند انداختند اما وی در کمال ناباوری سالم باقی ماند.

از این داستان به بعد دانیال نبی مورد توجه و احترام مردم آن دوره قرار گرفت ، دانیال در یکی از سفرهایش در منطقه شوش قدیم و در سن نزدیک به یکصد سالگی دارفانی را وداع گفت که البته مقبره وی به طور دقیق مشخص نیست کدام منطقه از شوش است، اما این ارامگاه که امروز در شهر شوش قرار دارد موثق ترین آدرس مقبره دانیال نبی (ع) می باشد.

تصاویر مقبره دانیال نبی شوش تصاویر مقبره دانیال نبی شوش

روایت هایی درباره دانیال نبی

در برخی روایت ها آمده است که پس از فوت دانیال جسد وی مومیایی شده و در محفظه ای شیشه ای مانند توسط مردم نگهداری می شد که در روزهای سخت نظیر خشکسالی ها آن را بیرون می آورند تا فراوانی نعمت به زندگی مردم بازگردد، با حمله اعراب به ایران عمر رئیس سپاه اعراب جسد را از نزدیک مشاهده نمود و داستان را به حضرت علی (ع) گزارش داد.

حضرت علی (ع) در پاسخ گفت که این جسد مربوط به برادر دینی من دانیال نبی بوده ، آن را با احترام در میان آب های رودخانه شوش دفن کنید تا از گزند مهاجمین بدور باشد و همچنین ادامه عرض کردند که هر کس به دیدار دنیال نبی برود گویی به دیدار من رفته است.

مقبره مومنه خاتون نخجوان
بخوانید

امکانات رفاهی

برای رفاه حال گردشگران در این مقبره امکاناتی نظیر ارائه چادر برای بانوان، نمازخانه و سرویس بهداشتی تعبیه شده است و در نزدیکی آن یک پمپ بنزین برای خودروی سواری شما قرار دارد تا در صورت نیاز از آن استفاده کنید.

چگونه به مقبره دانیال نبی بروم

برای مراجعه به این ارامگاه در شهر شوش وارد خیابان ام خمینی شده و از آن خیابان به بین مسیر تپه ارگ و رودخانه تاریخی شاوور بروید تا با ورودی این مقبره روبرو شوید، ورود به این آرامگاه فقط با پوشش اسلامی امکان پذیر می باشد، فاصله این جاذبه مذهبی مهم از شهر اهواز 121 کیلومتر و از شهر دزفول 46 و از شهر اندیمشک 41 کیلومتر می باشد.

[mappress mapid=”413″]

سخن پایانی

شما می توانید نظرات، سوالات و تجربیات خود را درباره مقبره دانیال نبی شوش استان خوزستان در بخش زیر کامنت کنید.

بیشتر بخوانید

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

مطالب پیشنهادی از سراسر وب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا