جاذبه های گردشگری کرمانشاهحمام

حمام حاج شهباز خان کرمانشاه

FavoriteLoadingافزودن به لیست علاقه مندی
آدرس
:
ایران، استان کرمانشاه، شهر کرمانشاه
نکات ضروری
:
فصل سفر : سختی مسیر : نیاز به پیاده روی : مسیر خاکی : مجوز برای بازدید : خطرات :
موقعیت روی نقشه گوگل
:

حمام حاج شهباز خان که یکی از حمام های تاریخی ایران و از جاذبه های گردشگری کرمانشاه است که در زمان محمد علی میرزا دولتشاه احداث شد. در واقع در زمان حکومت محمد علی میرزا تغییرات شگرفی در شهر کرمانشاه ایجاد شد و شکل کنونی کرمانشاه شکل می گیرد.

لینک های پیشنهادیرزرو هتل کیش☀️ رزرو هتل استانبول☀️ رزرو هتل دبی

Haj Shahbaz Khan Bath

ویژگی ها

این تغییرات باعث رشد و پیشرفت این شهر شد که افراد بسیاری در این کار دخیل بودند، از جمله ی این افراد می توان حاج شهباز خان کلهر را نام برد. بناهای تاریخی ارزشمندی توسط ایشان احداث شد که من به شاخص ترین این بناها، مسجد و حمام حاج شهباز خان اشاره می کنم.

Haj Shahbaz Khan Bath

این حمام همانطور که از نامش پیداست به دستور «حاج شهباز خان» پسر «منوچهر خان بیگلربیگی» یکی از رجال سیاسی و اجتماعی دوره قاجار در سال 1283 هجری شمسی در کرمانشاه ساخته شد. این حمام به واسطه ی ویژگی های تاریخی و معماری اش در تاریخ 12 دی 1386 با شماره ی ثبت 20495 در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت. امروزه این بنای تاریخی به خانه ی خلاقیت صنایع دستی کرمانشاه تبدیل شده است.

نوشته های مشابه

Haj Shahbaz Khan Bath

معماری

این حمام نیز مثل همه ی حمام های دوره قاجاریه متشکل از سربینه یا رخت کن، گرم‌خانه و خزینه‌های آب سرد و گرم است. شما وقتی وارد این حمام می شوید می توانید سطوح داخل گنبدها را که با آهک ‌بری به شکل بسیار هنرمندانه مقرنس کاری شدند را ببینید.

Haj Shahbaz Khan Bath

لینک های پیشنهادیخرید بلیط اتوبوس☀️ خرید بلیط اتوبوس مشهد☀️ بلیط اتوبوس تهران

خلاقیت و هنر یکی از شاخص های اصلی در ساخت حمام حاج شهباز خان است، این هنر را می توانید در نقاشی های دیواری حمام بخصوص در قسمت سربینه ی آن مشاهده کنید. طاق های فضای حمام از نوع طاق پنج و هفت می باشند و نحوه ی پوشش سقف به شکل گنبدی و از نوع گنبد طاق چشمه است.

Haj Shahbaz Khan Bath

آدرس

حمام حاج شهباز خان در بافت قدیمی شهر کرمانشاه و در خیابان مدرس و راسته ی بازار قرار دارد.

کلام آخر

کرمانشاه یکی از شهرهای تاریخی و باستانی ایران است و آثار تاریخی و مکان های گردشگری بسیاری از جمله طاق بستان، بیستون، تالاب هشیلان و….دارد. میراث به جای مانده از گذشتگانمان در این شهر اینقدر جذاب و دیدنی هستند که باید ساعت ها وقت برای دیدن آنها گذاشت.


بیشتر بخوانید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

مطالب پیشنهادی از سراسر وب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا