معرفی کامل پاسارگاد و مقبره کوروش کبیر به همراه آدرس و تصاویر

درود، در این پست به مهم ترین منطقه گردشگری و تاریخی کشور ایران یعنی پاسارگاد مقبره کوروش کبیر پرداخته ایم، در روز هفتم آبان ماه هر سال مراسم گرامی داشت کوروش کبیر در محل پاسارگاد شهر شیراز و مقبره خود کوروش برگزار می شود و مردم سرزمینمان به حکم احترام و بزرگداشت این مرد بزرگ در این محل گرد هم می آیند.

پاسارگاد محل دفن و مقبره کوروش کبیر می باشد که جز بزرگترین و برترین پادشاهان ایران و دنیا می باشد و پس از گذشت دو هزار و پانصد سال همچنان در یاد مردم سرزمینان می باشد.

پاسارگاد شیراز، مقبره کوروش کبیر پاسارگاد شیراز، مقبره کوروش کبیر

مقبره کوروش کبیر کجاست ؟

پاسارگاد و مقبره کوروش کبیر که جز جاذبه های گردشگری ویژه استان فارس و کشور ایران می باشد در شهری به همان اسم نزدیک شهر شیراز واقع شده است، از ساختمان ها و بناهای دیگر موجود در پاسارگاد می توان به : باغ پاسارگاد، مسجد پاسارگاد، ساختمان کاخ دروازه، کاخ اختصاصی، مقبره کمبوجیه، کاروانسرای مظفری، ساختمان کاخ عوام، بنای دو کوشک، فواره های شاهنشاهی و خود مقبره کوروش کبیر اشاره کرد.

پاسارگاد در سال 2002 میلادی با تمام آرا به انتخاب اعضای همه کشورهای دنیا به عنوان پنجمین اثر تاریخی از کشورمان به ثبت سازمان جهانی یونسکو رسید.

پاسارگاد شیراز، مقبره کوروش کبیر پاسارگاد شیراز، مقبره کوروش کبیر

تاریخ و چگونگی فوت کوروش کبیر

در کتاب های مستند تاریخی آمده است که کوروش در سال 526 بعد از میلاد مسیح در جنگی با قبایل سکاها در مرکز قاره آسیای کنونی به شهادت رسید و در منطقه جغرافیایی پاسارگاد به خاک سپرده شد.

موقعیت جغرافیایی شهر پاسارگاد و مقبره کوروش

شهر پاسارگاد در فاصله صد و سی کیلومتری از شمال شرقی شهر شیراز قرار دارد و به گفته تاریخ دانان برجسته این دشت و منطقه باستانی هخامنشی به دستور شخص کوروش ساخته شده است و همچنین مرکز حکومت هخامنشیان در آن دوره بوده است.

محیط اصلی پاسارگاد 162 کیلومتر مربع می باشد و مقبره خود کوروش کبیر در قسمت جنوبی مشهور به تخت سلیمان قرار دارد.

پاسارگاد شیراز، مقبره کوروش کبیر

چگونه از نقاط مختلف شیراز به پاسارگاد برویم

در سفر خودتون به شهر شیراز شما می توانید به ورود به اتوبان و جاده شیراز به شهر اصفهان رفته و شهرستان سعادت شهر عبور کرده و سپس بعد از طی کردن بیست کیلومتر به جاده فرعی دهکده مادر سلیمان رفته و پس از طی فقط 4 کیلومتر پاسارگاد را مشاهده خواهید کرد و طول همه این مسیر صد و سی کیلومتر می باشد.

آب و هوای مجموعه پاسارگاد

آب و هوای منطقه باستانی پاسارگاد نیمه خشک و بیابانی می باشد و از لحاظ بیشینه و کمینه دما بین 22 تا 43 درجه سانتیگراد و در تابستان بسیار گرم و در زمستان سرد خشک می باشد.

آدرس پاسارگاد و مقبره کوروش کبیر : ایران، استان فارس، شیراز، جاده شیراز به اصفهان، 130 کیلومتری شمال شیراز، شهر پاسارگاد

منبع : این تودی بلیط هواپیما

پاسارگاد شیراز و مقبره کوروش کبیر از جاذبه های برتر ایران | این تودی
5 (100%) 1 vote
اشتراک گذاری