معرفی کاخ گلستان تهران ثبت میراث جهانی یونسکو | این تودی

تصاویر کاخ گلستان تهران

معرفی کاخ گلستان تهران با آدرس و تصاویر

کاخ گلستان تهران بی شک از زیباترین کاخ های مربوط به دوره قاجار در پایتخت ایران می باشد که بازدید از آن برای هر ایرانی تجویز می شود ، در این بنا شاهد زیباترین سبک های معماری صفوی و قجری هستیم و در کنار آنها کاشی کاری های متحیر کننده آن با چشم هر بیننده ای بازی می کند.

در سری مقالات معرفی جاذبه های توریستی تهران به معرفی کامل کاخ سعد آباد ، کاخ نیاوران ، بام تهران و دریاچه چیتگر پرداختیم ، حال در این مطلب همراه خبرنگار اختصاصی این تودی سری به زیباترین کاخ قجری ایرانی یعنی کاخ گلستان تهران زده ایم، همراه ما باشید.

 • آدرس کاخ گلستان : کره زمین، قاره آسیا،  استان تهران، شهر تهران، منطقه 12، خیابان 15 خرداد، میدان ارگ
 • ساعات بازدید : 9 صبح الی 17 و روزهای عاشورا، تاسوعا، شهادت حضرت علی(ع)، 28 صفر، شهادت امام حسن مجتبی (ع)، شهادت امام جعفر صادق(ع)، 14 و 15 خرداد
 • مدت زمان پیشنهادی بازدید : 3 ساعت تا 6 ساعت
 • ثبت در میراث ملی و یونسکو : 23 ژوئن 2013 در یونسکو و در سال 1334 شمسی در ایران
 • تاریخ ساخت  : 1193 هجری قمری
 • مساحت کلی  : 5.4 هکتار
 • وب سایت رسمی  :  موجود نیست
 • سبک معماری  : صفویه – قاجاری
 • نرخ بلیت ورودی  : بخش ورودی 3 هزار تومان و مجموع موزه ها و عمارت ها 25 هزار تومان – نرخ توریست های خارجی 100 هزار تومان
 • شماره تماس اطلاعات  : 02133113335
 • امتیاز در این تودی : 4.9 از 5
 • امکانات رفاهی و دیدنی ها : رستوران، موزه، سفره خانه، کاخ های متعدد، عمارت شمس الاماره ، کاخ آینه، فضای سبز، گالری، نگارخانه، اشیای زینتی قجری، نقاشی های قجری، تصاویر و اسناد قدیمی، راهنمای گردشگری، غرفه صنایع دستی، دفاتر امور فرهنگی،اطلاعات
 • نکات منفی بازدید : ندارد
 • لوازم مورد نیاز بازدید : وجه نقد، کارت بانکی، موبایل ، کفش مناسب

تصاویر کاخ گلستان تهران تصاویر کاخ گلستان تهران

کاخ گلستان تهران

پادشاهان قاجاریه در محل کاخ گلستان تهران زندگی خود را به سرانجام رساندند و از همین رو با بازدید از این عمارت زیبا سفری به دوران قدیم تهران خواهید داشت، از مهم ترین پادشاهانی که در کاخ گلستان زندگی کردند می توان به اقا محمد خان، محمد شاه ، فتحعلی شاه، مظفرالدین شاه ، ناصرالدین شاه، محمد علی شاه و احمد شاه قاجار اشاره کرد.

قدمت کاخ گلستان

قدمتی بیش از 4 قرن و زیبایی معماری این کاخ باعث شده که در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت برسد و از همین رو گردشگران خارجی فراوانی در طول سال از این هنر برجسته ایرانی بازدید به عمل می آورند، با ورود به محیط این باغ زیبا با ساختمان ها و عمارت های زیادی روبرو می شوید که در ادامه به معرفی هر یک از آنها می پردازیم.

READ  باغ موزه و آرامگاه نادرشاه افشار مشهد با آدرس | جاذبه های تاریخی | این تودی

تصاویر کاخ گلستان تهران تصاویر کاخ گلستان تهران

حیاط اصلی کاخ گلستان

حیاط اصلی کاخ گلستان تهران یکی از زیباترین باغ های ایرانی می باشد که در آن درختان کهنسال زیادی به چشم میخورد و با تعداد اندکی حوض های ریز و درشت با چندین صندلی برای استراحت بازدید کنندگان قرار دارد ، نرخ بلیت بازدید از حیاط اصلی در حال حاضر سه هزار تومان می باشد.

تصاویر کاخ گلستان تهران تصاویر کاخ گلستان تهران

عمارت شمس العماره کاخ گلستان

شمس العماره یکی از زیباترین عمارت های داخل کاخ گلستان تهران می باشد در که در بخش سمت راست مجموعه واقع شده و با زیباترین سبک های معماری و کاشی کاری های ایرانی از دور مشخص می شود، به گفته محققین در یکی از سفرهای اروپایی ناصرالدین شاه قاجار به کشور فرانسه تصمیم گرفت تا یک عمارت زیبا دقیقا برابر با عمارت های پاریس در محل کاخ گلستان ساخته شود.

تصاویر کاخ گلستان تهران تصاویر کاخ گلستان تهران

دانستنی های کاح

وی که تعداد زیادی همسر داشت این بنا در بین سالهای 1282 الی 1284 هجری قمری توسط مهندس معماری ایرانی نظام الدوله معیر الممالک و به دستور ناصرالدین شاه ساخته گردید، این عمرات با پنج طبقه که در بلندترین نقطه به سی و پنج متر می رسد .

هزینه ساخت شمس العماره

شمس العماره با هزینه ای بالغ بر 40 هزار تومان ایجاد گردید و به عنوان اولین سازه ایرانی که در ساخت آن از فلز استفاده گردید شناخته می شود ، بلیت بازدید از عمارت شمس العماره برای ایرانی ها دو و برای توریست ها هشت هزار تومان است.

تصاویر کاخ گلستان تهران تصاویر کاخ گلستان تهران

خلوت کریم خانی کاخ گلستان

در سمت چپ شما از درب ورودی عمارتی با سه تالار یا ایوان به چشم میخورد ، این کاخ به خلوت کریم خانی شهرت دارد و یکی از دلایل این نام گذارید احمد شاه قاجار بود که به علت نفرت بالا از کریم خان زند استخوان های وی را از مقبره اش در شهر شیراز بیرون کشید و در زیر پله های ورودی این کاخ مدفون کرد تا هر روزه از روی آنها رد شود.

مقبره کریم خان زند

البته با شکست حکومت قاجار و روی کار آمدن پهلوی دستور نبش قبر استخوان های کریم خان را صادر کرد تا آنها را به شهر قم ببرند و در جایی مناسب به خاک بسپارند، در این عمارت دو مورد جالب برای بازدید دیده می شود که یکی سنگ مزار ناصرالدین شاه قاجار و دیگری تخت تاریخی فتحعلی شاه قاجار می باشد.

تصاویر کاخ گلستان تهران تصاویر کاخ گلستان تهران

ایوان دارالاماره کاخ گلستان

ایوان دارالاماره یا دیوانخانه در کاخ گلستان از دیرگ بخش های دیدنی می باشد که برای عموم مردم قابل بازدید است، این کاخ در دوره محمد خان قاجار ساخته شد و بیشتر مهمانی ها و عروسی های نزدیکان شاه در دیوانخانه برگزار می شده است، یکی از زیباترین اصول معماری از کاشی کاری ها، آینه کاری ها و گچ بری های متحیر کننده به چشم میخورند و در نمای بیرونی سنگ های مرمر زیبا دیده می شود.

READ  کاخ هشت بهشت اصفهان با معماری، هزینه و راهنمای بازدید | این تودی

هزینه بلیت ورودی این بخش برای ایرانی ها 2 و برای خارجی ها 8 هزار تومان است.

تصاویر کاخ گلستان تهران تصاویر کاخ گلستان تهران

تالار سلام کاخ گلستان

تالار سلام یا تالار موزه در کاخ گلستان بدست ناصرالدین شاه قاجار ساخته شد و در بخش شرقی عمارت شمس الاماره قرار دارد ، یکی از دلایلی که این کاخ ساخته شد باز هم به سفرهای خارجی این پادشاه بر میگردد و تصمیم گرفت تا یک گالری شبیه به گالری و موزه های اروپایی در تهران بسازد.

تصاویر کاخ گلستان تهران تصاویر کاخ گلستان تهران

تاریخ ساخت تالار

این بنا در بین سالهای 1293 الی 1296 هجری قمری ساخته شد و در آن سالها جوارهات و زیورالات فراوانی در آن برای نمایش قرار گرفت ، همچنین پهلوی اول تاجگذاری پادشاهی اش را در تالار سلام انجام داد .

یکی از سالن های داخلی تالار سلام، تالار آینه می باشد که در آن تابلوهای نقاشی اثر استاد کمال الملک نصب شده و قابل بازدید هستند.

تالار عاج دیگر بخش دیدنی تالار سلام می باشد که با 6 ستون زیبا و تعداد نقاشی از ملک شعرای بهار قابل بازدید گردشگران است.

تصاویر کاخ گلستان تهران تصاویر کاخ گلستان تهران

تالار سلام

تالار دیگری با نام تالار ظروف در تالار سلام وجود دارد که در آن هدایای پادشاهان کشورهای دیگر به پادشاهان قجری قرار دارد و از جمله آنها می توان به ظروف چینی ناپلئون ، ظورف چینی نیکلای اول پادشاه روسیه و سنگ های گران بها از الکساندر سوم روسیه را از نزدیک مشاهده کنید.

تالار برلیان

تالار برلیان در واقع یک تالار قدمی از دوره فتحعلی شاه بود که در سال 1300 تخریب و دوباره تالار برلیان در همان محل ساخته شد، در تالار برلیان مهمانی و جلسات سیاسی فراوانی در دوره های حکومت محمد شاه قاجار و پهلوی اول برگزار شد.

تصاویر کاخ گلستان تهران تصاویر کاخ گلستان تهران

عمارت بادگیر کاخ گلستان

عمرات بادگیر یکی دیگر از کاخ های زیبا در کاخ گلستان می باشد که در دوره فتحعلی شاه ساخته شد و در دوره ناصرالدین شاه زیباتر گردید، استفاده از سنگ های مرمر زرد رنگ ، اینه کاری ، گچ بری های ایرانی و کاشی کاری های بی نظیر در عمارت بادگیر باعث شده که پس از عمارت شمس العماره از زیباترین کاخ های مجموعه کاخ گلستان باشد.

هزینه بلیت بازدید از این کاخ برای ایرانیان 2 و خارجی ها 8 هزار تومان است.

تصاویر کاخ گلستان تهران تصاویر کاخ گلستان تهران

عکسخانه کاخ گلستان

ساختمان عکسخانه از بخش های دیدنی دیگر کاخ گلستان تهران است که در بالای ان 4 بادگیر بزرگ مشاهده می کنید، این بادگیر ها هوا را به حوضی بزرگ در داخل منتقل می کردند تا هوای خنک را وارد ساختمان کنند ، البته امروزه راه آب در این مجموعه برای جلوگیری از استهلاک بسته شده است.

در این ساختمان شما تصاویری از پادشاهان قاجاری و همچنین دستخط هایی از ناصرالدین شاه قاجار را می توانید از نزدیک مشاهده کنید.

READ  کاخ موزه رامسر بهترین موزه شمال ایران با آدرس و راهنمای گردشگری | این تودی

نرخ بلیت ورودی برای ایرانیان 2 و برای گردشگران خارجی 8 هزار تومان است.

تصاویر کاخ گلستان تهران تصاویر کاخ گلستان تهران

نگارخانه حوضخانه کاخ گلستان

در تالار سلام یک بخش دیدنی دیگر وجود دارد که به آن نگارخانه حوضخانه می گویند و داستان ساخت این نگارخانه باز هم به یکی از سفرهای اروپاییی ناصرالدین شاه قاجار برمیگردد که با مشاهده نگارخانه های زیبا در کشورهای اروپایی تصمیم به ساخت چنین سازه ای گرفت.

در نگارخانه شما تصاویری و آثار نقاشی از برترین هنرمندان ایرانی مشاهده خواهید کرد و در کنار آن موزه دیگری با نام موزه مخصوص که در دوره پهلوی دوم ایجاد گردید به چشم میخورد و در آن لوازم زندگی پادشاهان قجری نمایش داده می شود.

نرخ بلیت ورودی این مجموعه برای ایرانیان 3 و برای گردشگران خارجی 8 هزار تومان است.

تصاویر کاخ گلستان تهران تصاویر کاخ گلستان تهران

کاخ ابیض یا موزه مردم شناسی کاخ گلستان

کاخ ابیض که امروزه تهرانی ها آن را با نام موزه مردم شناسی تهران می شناسند در کاخ گلستان قرار دارد ، در گذشته و اواخر دوره پهلوی اول این ساختمان محل اسکان وزرا و معاونین پادشاه بود که در سال 1347 هجری شمسی با نمایش اسناد تاریخی و اشیای قیمتی که هدایایی از پادشاهان عثمانی بود به موزه مردم شناسی تغییر کاربری داد.

مقاله کامل معرفی کاخ ابیض تهران کلیک کنید

نرخ بلیت ورودی موزه مردم شناسی برای ایرانیان 2 و گردشگران خارجی 8 هزار تومان می باشد.

تصاویر کاخ گلستان تهران تصاویر کاخ گلستان تهران

تالار الماس کاخ گلستان

تالار الماس از قدیمی ترین بخش های تاریخی کاخ گلستان می باشد که در تالار حوضخانه قرار دارد و از این حیث که زیباترین آینه کاری های ایرانی در آن شکل گرفته است به تالار الماس شهرت دارد.

قیمت بلیت بازدید از تالار الماس 2 و 8 هزار تومان به ترتیب برای ایرانیان و گردشگران خارجی می باشد.

تصاویر کاخ گلستان تهران تصاویر کاخ گلستان تهران

دانستنی های کاخ گلستان تهران

در کاخ گلستان تهران عمارت ها و کاخ هایی وجود داشتند که امروزه به طور کامل تخریب شده اند و دیگر اثری از آنها دیده نمی شود، از جمله آن عمرات ها می توان به عمارت تکیه که محل برگزاری مراسم های عزاداری بود و در سال 1325 شمسی برای سخت اولین شعبه بانک ملی مرکزی ایران تخریب شد، عمارت خروجی که در محل استخر کنونی کاخ گلستان بود و در سال 1296 قمری تخریب گردید، اندرونی و حرمسرای قاجاری که در سال 1299 هجری قمری تخریب شد اشاره کرد.

تصاویر کاخ گلستان تهران تصاویر کاخ گلستان تهران

اسناد موثق

اسنادی تاریخی گواه این را دارند که محل کنونی کاخ گلستان تهران در واقع از اواخر دوره صفویه وجود خارجی داشته و پادشاهان صفوی در آن ییلاق می کردند و در اواخر حکومت زندیه آقا محمد خان قاجار در سال 1193 هجری قمری با انتخاب تهران و منطقه کنونی کاخ گلستان به عنوان پایتخت ایران اولین پادشاهی بود که به کاخ گلستان قدم نهاد.

READ  کلیسای زور زور ماکو با تاریخچه ، معماری و ارزیابی | این تودی

تصاویر کاخ گلستان تهران تصاویر کاخ گلستان تهران

وقایع کاخ

این کاخ شاهد سقوط حکومت قاجاریه و همچنین تاج گذاری پهلوی اول بوده که در نوع خود نوستالوژیک است.

کاخ گلستان در مجموع ساخته شد در طول 200 سال می باشد و عمارت های داخلی آن را هر کدام از پادشاهان قجری برای خودشان طراحی کردند که بیشترین شباهت را به کاخ های اروپایی و بویژه فرانسوی دارند و اکثر کاشی کاری ها و نقاشی های موجود در این کاخ اثر هنرمندان ایرانی و اروپایی با سبک باروک هستند.

تصاویر کاخ گلستان تهران تصاویر کاخ گلستان تهران

آینه کاری تالار

برای آینه کاری تالار اینه مدت زمانی بالغ بر 7 سال زمان چندین هنرمند ایرانی را گرفت که در دنیا از زیباترین آینه کاری های جهان می باشند، در بخش هایی از عمارت شمس الاماره و تخت مرمر فتحعلی شاه از طلای خالص برای تزئینات استفاده گردید.

کتابخانه نسخ خطی پادشاهان قجری ، مرکز اسناد خطی ، دفتر امور فنی کتابخانه چاپی، دفتر امور بین الملل، امور فرهنگی، واحد کودک ، واحد دفتر حقوقی از بخش های دیگر قابل بازدید در کاخ گلستان می باشد.

تصاویر کاخ گلستان تهران تصاویر کاخ گلستان تهران

امکانات رفاهی کاخ گلستان

برای رفاه حال گردشگران در کاخ گلستان تهران امکانات رفاهی زیادی نظیر سرویس های بهداشتی، غرفه های فروش صنایع دستی ، استودیو عکاسی به سبک قاجاری، نمازخانه، راهنمای گردشگری، کتابخانه نسخ خطی، سفره خانه و رستوران سنتی و تاکسی سرویس اشاره کرد.

چگونه به کاخ گلستان برویم ؟

برای مراجعه به کاخ گلستان می توانید با مترو به ایستگاه 15 خرداد مراجعه کنید و از آنجا با کمی پیاده روی به ورودی کاخ گلستان خواهید رسید، با اتوبوس سوار بر خط خیابان خیام شوید و در ایستگاه گلوبندک از اتوبوس پیاده شوید و همچنین با تاکسی از هر نقطه ای از شهر تهران به ورودی کاخ گلستان برسید.

سخن پایانی

شما می توانید سوالات، نظرات و تجربیات خود را درباره کاخ گلستان تهران در بخش زیر کامنت کنید و یا در انجمن گردشگری این تودی با دیگران به بحث بگذارید.

بیشتر بخوانید

4.4
نقد و بررسی این تودی

بررسی شده توسط مهری شاپوری

ارزش تاریخی

4.7

ارزش معماری

4.7

مسیر و دسترسی

4.7

امکانات رفاهی

4.3

شرایط نگهداری

3.8
مزایا

 • دومین کاخ زیبای تهران
 • معماری زیبای قجری
معایب

 • شرایط نگهداری ضعیف

1

معرفی کاخ گلستان تهران ثبت میراث جهانی یونسکو | این تودی
4 (80%) 1 vote[s]

دیدگاهتان را بنویسید

جدیدترین مطالب