نام شهر یا مکان
Generic filters
جاذبه های گردشگری شیرازمسجد

مسجد مشیر الملک شیراز با کتیبه حسب الفرمایش

مطالب مرتبط

مسجد مشیر الملک شیراز یکی از زیباترین مساجد تاریخی ایران در استان فارس می باشد که پس از مسجد تاریخی نصیرالملک از پر بازدیدترین جاهای دیدنی شیراز هم محسوب می شود، این مسجد در بافت تاریخی شیراز واقع شده و با سبک معماری چشم نواز دارای تعدادی ایوان، شبستان و کتیبه های تاریخی است که در ادامه معرفی جاذبه های گردشگری شیراز با راهنمای بازدید از مسجد مشیر الملک شیراز آشنا خواهید شد، همراه من در این تودی باشید.

  • آدرس مسجد مشیر الملک شیراز : استان فارس، شیراز، محله سنگ سیاه، خیابان قاآنی، کوی دربند مشیر
  • ساعات بازدید : 09:00 صبح الی 17:00 همه روزه
  • میانگین بازدید : 1 ساعت
  • هزینه ورودی : رایگان
  • قدمت : 1274 قمری
  • معماری : اسلامی – قجری
  • ثبت : میراث ملی ایران با شماره 911 در سال 1351 خورشیدی
  • امتیاز : 4.5 از 5
  • امکانات : آنتن دهی موبایل، سرویس بهداشتی، اطلاعات، معماری شکوهمند
  • لوازم سفر : وجه نقد، کارت بانکی، موبایل
  • در نزدیکی : رستوران در 180 متری، هتل در 430 متری

مسجد مشیر الملک شیراز مسجد مشیر الملک شیراز

مسجد مشیر الملک

مسجد مشیر الملک شیراز در بین سالهای 1264 الی 1274 قمری در این شهر احداث گردید، میرزا ابوالحسن خان مشیر الملک دستور ساخت این مکان را صادر کرد تا امروزه از بهترین جاذبه های تاریخی ایران بشمار آید، ورودی این مسجد با یک هشتی فوق العاده دیدنی مزین به کاشی های فیروزه ای و دو راهرو شما را به بخش های مختلف مسجد هدایت می کند، حیاط اصلی این مکان دقیقا مقابل یام ساختمان با 4 ایوان دیدنی قرار دارد.

یک حوض در مرکز حیاط و دو درخت کهنسال در دو گوشه صحن اصلی به چشم میخورد که در کنار دو گلدسته مرتفع دلنواز زیباترین بخش مجموعه را تشکیل داده اند، سنگ های حجاری شده با دقیق ترین شیوه معماری در کنار هم چیده شده اند که چشم هر بیننده ای را مات خود می کند.

بخوانید  لیست میراث جهانی یونسکو استان فارس با راهنما

مسجد مشیر الملک شیراز مسجد مشیر الملک شیراز

دیدنی های مسجد مشیر الملک

در این مسجد دیدنی های متعددی برای گردشگران وجود دارد ، شما می توانید از شبستان اصلی مسجد که سقف آن با آثار مینیاتوری دیدنی تزئین شده بازدید کنید، یک محراب خارق العاده آبی رنگ با کتیبه مشهور حسب الفرمایش که در آن تاریخ 1289 قمری درج شده به چشم می خورد، شبستان دیگری در پشت حجره های آموزشی مسجد وجود دارد که بازدید از آنها برای عموم مردم ممنوع می باشد.

ظروف قدیمی که در سالهای دورتر برای مراسم های عزاداری محرم و صفر استفاده می شده هنوز در گوشه ای از این مکان چیده شده اند، در اواخر دوره قاجاریه یک ساعت سوئیسی به روی ایوان این محل نصب شد که محل خوبی برای عکس های یادگاری شما خواهد بود، در آخر یک صحن اقامه نماز جماعت که در آن افراد و مشاهیر معروفی حضور داشته اند دیده می شود.

مسجد مشیر الملک شیراز مسجد مشیر الملک شیراز مسجد مشیر الملک شیراز

نحوه دسترسی

برای رسیدن به مسجد مشیر الملک شیراز با خودروی سواری یا تاکسی به محله سنگ سیاه در خیابان قاآنی وارد شوید، سپس به کوی دربند مشیر راجعه کنید تا با درب اصلی این محل روبرو شوید.

سخن پایانی

حال که با مسجد مشیر الملک شیراز اشنا شدید می توانید نظرات، سوالات و تجربیات خود را درباره این جاذبه مذهبی در بخش زیر برای ما و دیگران کامنت کنید.

بیشتر بخوانید

سمیرا ابریشمی

دلیل خنده های هر روزه ام آشنایی با تیم این تودی و فرهنگ گردشگریه که البته تجربیات خود در سفرهای متعدد باعث شده زندگی روتین و شادی داشته باشم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن